Başbakandan öğretmenlere ‘nasihat’: Aranızda yaşatmayın!

Başbakan Binali Yıldırım, 2016-2017 eğitim öğretim yılı açılışı dolayısıyla memleketi Erzincan’da Salih Erkan İlkokulu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılında tüm öğrencilere başarı dilerken öğretmenleri ağır dille eleştirdi.

Nefret dilini kullanan Yıldırım, ”Ne FETÖ’cü, ne de bölücü akımlara öyle yahut böyle hizmet eden meslektaşlarınıza asla müsamaha etmeyin, onları aranızda asla yaşatmayın.” dedi. Hükümetin OHAL’e dayanarak  15 Temmuz darbe girişiminden sonra onbinlerce öğretmene yönelik yaptığı kıyım, görevden alma, lisans iptalerinin ardından Yıldırım’ın sözleri tuhaf karşılandı. Hiçbir  mahkeme kararına dayanmayan ve fişleme ürünü  olduğu açıkca belli olan hükümetin bu tasarrufu nedeniyle eğitim öğretim yılı da  öğretmen krizi ile başladı.

BAŞBAKAN’DAN ÖĞRENCİLERE İMLA HATALI BAŞARI MESAJI

Öğrencilere başarı dilemek isteyen Yıldırım’ın mesajındaki yazım yanlışları dikkat çekti. Başbakan’ın hataları kısa sürede sosyal medyanın gündemine girdi. Tahtaya, “2016-2017 eğitim-öğretim yılı hayırlı ve başarılı olsun” yazmak isteyen Yıldırım’ın imla hatalarına sınıfta bulunan bir öğretmen müdahale etti.

binali imla.jpeg

1 MİLYON ÖĞRENCİ ÖĞRETMENSİZ

KESK’e bağlı Eğitim-Sen üyesi bir grup, darbe girişiminin ardından öğretmenlerin haksız yere ihraç edilmesini protesto etmek için saat 15.30 sıralarında Sultan Ahmet Meydanı’nda toplandı. Açtıkları, ‘1 milyon öğrenci öğretmensiz. OHAL kaldırılsın. Hukuksuzluk son bulsun. Eğitim görevlerine dönsün’ yazılı pankartla yürüyüş yapan grup, sık sık hükümeti protesto eden sloganlar attı.

ogretmen

 

 

 

 

 

 

 

 

Grup adına basın açıklamasını KESK İstanbul Şubesi Platformu Dönem Sözcüsü Sevtap Akdağ okudu, Akdağ, “Hükümetin darbe fırsatçılığı yaparak 28 bin öğretmenin kendisini savunma hakkı bile vermeden, sorgusuz, sualsiz bir şekilde ihraç etmesi, ardından tamamına yakını sendikal eylemleri nedeniyle 11 bin 301 öğretmen açığa alınmıştır. Öğretmenlerin hukuksuz bir şekilde açığa alınması 1 milyona aşkın öğrencinin yeni eğitim ve öğretim yılına öğretmensiz başlamasına neden olmuştur.” dedi.

Hükümet, OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile ilk önce Hizmet Hareketi’ne yakın okullarda çalıştığı iddiasıyla özel öğretimde istihdam edilen 20 bin öğretmenin lisansını iptal etmiş, geçmiş haftalarda ise 28 bin öğretmeni ihraç etmişti.

 

1 YORUM

  1. Otoriter hükümetler her zaman eğitimsiz bir topluluktan yana, e nasıl olsa eğitimsiz halkı istediğin gibi kandırabiliyorsun. 1 milyon öğrenci öğretmensizmiş, bunlara göre herşey gayet iyi, uyanık ve sorgulayan bir nesil olacağına hiç olmasın istiyorlar. Memleketi 3.dünya ülkesi haline getirdiniz, sizin kadar hiçbir hükümet zarar vermedi. Bunu hesabı bu dünyadada öbür dünyada çok ağır olur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin