Başak Demirtaş: Cezaevlerindeki 300 bin tutuklu, virüse karşı korumasız

Eski HDP eş Genel Başkanı tutuklu Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, cezaevlerindeki 300 bin civarında tutuklunun corona virüse karşı tamamen korumasız olduğunu söyledi. Hapishane görevlilerinin de risk altında olduğunu anlatan Demirtaş, “Bir görevlinin koronaya yakalanması halinde hastalığı bulaştırma ihtimali çok yüksek.” diyerek salgın ihtimaline dikkat çekti.

Başak Demirtaş’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle; “Salgın riski ciddi boyutlardayken, hapishanelerde yaklaşık 300 bin kişinin gayri insani koşullarda yaşamak zorunda kalması hukuka aykırı olduğu gibi, toplumsal dayanışmayı da zayıflatan bir durumdur. Onlar içeride, virüse karşı neredeyse hiçbir imkana sahip değiller.

Sağlıklı beslenme imkanı yok derecesinde, hava alma imkanı ise çok kısıtlı. Hijyen koşulları çok yetersiz. Görüşleri kısıtlamak ve birkaç el dezenfektanı koymak çare değil.
Hapishane görevlileri de ciddi risk altında. Üç vardiya halinde çalışıyorlar ve sürekli dışarıyla temas halindeler. Bir görevlinin koronaya yakalanması halinde hastalığı bulaştırma ihtimali çok yüksek. Bildiğimiz kadarıyla henüz hiçbir hapishanede korona taraması yapılmış değil. Hastalığa yakalanacak birinin cezaevi revirinde iyileşmesi imkansızdır. Dolayısıyla personeliyle, tutuklusuyla, hükümlüsüyle cezaevlerindeki tüm insanlar adeta koronaya terk edilmiş durumdadırlar. Tüm bu duruma rağmen Selahattin’in kalbi ve duası bizlerle. Bu zor günleri dayanışmayla atlatacağımıza inanıyoruz. Herkese sevgiler ve selamlar…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin