Barolar, Metin Feyzioğlu için güven oyu isteyecek

2 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Saray’ındaki Adli Yıl Açılış Töreni’ne baroların çoğunun muhalefetine rağmen katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu için harekete geçildi. Barolar TBB yönetimi ve Başkan Metin Feyzioğlu için “güven oylaması” isteyecek.

TBB ile ilgili yasal mevzuattı olağanüstü seçimli bir genel kurul yapılmasına olanak veren hükümler içermesi de buna gerekçe oldu.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu TBB’nin olağanüstü genel kurula çağrılması için delegeleriyle toplantı kararı aldı. İstanbul Barosu’nun kararını Antalya Barosu da olumlu karşıladıklarını açıkladı. Ankara Barosu da genel kurul çağrısını tartışmaya açtı.

Sözcü’ye konuşan TBB yönetimine muhalif baro kaynakları, olağanüstü genel kurul toplanması halinde istenecek “güven oylamasının” da hukuki bağlayıcılığı olmadığını belirttiler. Ancak aynı kaynaklar TBB genel kurulundan çıkacak bir “güvensizlik oyunun” etik açıdan mevcut TBB yönetiminin göreve devam etmesini fiilen imkansız kılacağını vurguluyorlar.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin