Barolardan açıklamalar art arda geliyor: Avukatlar saldırı altında, meslektaşlarımızı serbest bırakın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Ankara merkezli 7 ilde müvekkillerini savunma suçlamasıyla gözaltına alınan 48 avukat, 7 stajer avukat ile biri kadın 4 ihraç hakime yönelik operasyona tepkiler gelmeye devam ediyor.

Urfa ve İzmir Barolarının ardından Diyarbakır, Gaziantep Van ve Batman Baroları da gözaltılara itiraz etti. İzmir Barosu yaptığı basın açıklamasında, “Avukatların görevleri nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirilmesi anlayışından derhal geri dönülmesini ve mesleki faaliyetleri sebebiyle gözaltına bulunan tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” çağrısında bulundu.

Baro, “Müvekkilerinin işledikleri iddia edilen suçlardan (mahkeme kararıyla kesinleşmiş dahi olsa) avukatlar sorumlu tutulamazlar. Bu bağlamda evrensel hukuk ilkelerinden biri olan suçların ve cezaların şahsiliği ilkesi işletmeyenlerin de bir gün avukata ihtiyaç duyabileceklerini kendilerine hatırlatmak gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

AVUKATLAR SALDIRI ALTINDA!

Diğer yandan yapılan operasyonlara yönelik bir açıklama da Çağdaş Hukukçular Derneği’nden geldi. Dernek, “Bir kez daha, avukatların mesleki faaliyetlerinden dolayı suçlanamayacakları ve savunmaya yönelik saldırılara derhal son verilmesi gerektiği sözümüzü yineliyor, gözaltındaki meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.” dedi.

 

Diyarbakır Barosu: Operasyon, bağımsız savunmayı susturmayı, ortadan kaldırmayı ve nihai olarak yurttaşları savunmasız bırakmayı amaçlıyor

Diyarbakır Barosu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan “operasyon” kapsamında çok sayıda meslektaşımız ve stajyer avukat gözaltına alınmıştır. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre gözaltına alınan meslektaşlarımıza doğrudan avukatlık mesleğini hedef alan, “meslek sırrı” kapsamındaki bilgileri ifşaya yönelik sorular sorulmuş, meslektaşlarımız avukatlıklarını yaptıkları kişiler nedeniyle suçlanmıştır. Baroların ortak itirazlarına rağmen Avukatlık Yasasında güncel ihtiyaçlardan ziyade, “siyasi reflekslerle” yapılan değişikten umduğunu bulamayanlar, aynı gayeyle bu sefer de tek tek avukatları hedef almaktadır. Yargının diğer iki ayağını kendi siyasi ikbali uğruna “kanatları altına” alan iktidar, savunma makamını temsil eden baroları ve avukatları da etkisiz kılarak, erkler ayrılığı ilkesini tümüyle ortadan kaldırmayı ve yurttaşları savunmasız bırakmayı hedeflemektedir. Avukatlar ve barolar, bu keyfi soruşturmalar karşısında susmadı, susmayacak. Ulusal ve uluslararası hukuk standartlarına aykırı olan, bağımsız savunmayı susturmayı, ortadan kaldırmayı ve nihai olarak yurttaşları savunmasız bırakmayı amaçlayan bu “operasyon” derhal durdurulmalı, gözaltına alınan meslektaşlarımız serbest bırakılmalıdır.”

Baro ayrıca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Tüm meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızı saat 21.00’da #AvukatlaraDokunma tagına destek vermeye davet ediyoruz.” dedi.

Gaziantep Barosu: Meslektaşlarımızı derhal serbest bırakın

Gaziantep Barosu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada;”gaziantep Barosu olarak savunmayı sindirmek ve itibarsızlaştırmak için yapılan her türlü girişime karşı olduğumuzu belirtiyor sırf mesleki faaliyetlerini icra ettiği için gözaltına alınan meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” dedi.

VAN BAROSU: DİKKAT; AVUKATLIK TEHLİKE ALTINDA!

Van Barosu’da yaptığı açıklamada; “Bugüne kadar defalarca ifade ettik, anlaşılması ve uygulanması açısından tekrar tekrar ifade edeceğiz; AVUKAT MÜVEKKİLLERİNİN DAVALARIYLA ÖZDEŞLEŞTİRİLEMEZ ! Meslektaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

ŞANLIURFA BAROSU: ‘‘SİYASAL İKTİDAR SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE SAVUNMA MAKAMINI İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR’’

Avukatların gözaltına alınmasına tepki gösteren Şanlıurfa Barosu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baro ve avukatlar hakkında yapmış olduğu açıklama sonucu avukatların terör örgütleriyle ilişkilendirilme çabasına girildiği belirtildi.

Siyasal iktidarın sistematik bir şekilde avukatları, müvekkilleri ve müvekkillerine isnat edilen suçlamalarla özdeşleştirilmenin bir argüman haline getirildiğine işaret Şanlıurfa Barosu şu açıklamayı yaptı:

‘‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baro ve avukatlar hakkında yapmış olduğu talihsiz açıklama ile birlikte; avukatlar terör örgütleriyle ilişkilendirme çabasına girilerek 7 ilde 48 meslektaşımız hakkında Fetö/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltı kararı verilmiştir. Daha önce de açıklamalarımızda defalarca belirttiğimiz gibi avukatların müvekkilleri ve müvekkillerine isnat edilen suçlamalarla özdeşleştirilmesi siyasal iktidarın savunma makamını itibarsızlaştırma için sistematik bir şekilde kullanmış olduğu bir argüman haline getirilmiştir.

Şanlıurfa Barosu olarak savunmayı sindirmek ve itibarsızlaştırmak için yapılan hukuka aykırı ve yanlı her türlü girişime karşı olduğumuzu belirtiyor sırf mesleki faaliyetlerini icra ettiği için gözaltına alınan meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.’’

Batman Barosu’ndan da açıklama geldi

Batman Barosu’da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Baro, “Haklarında gözaltı kararı verilen 48 Avukat ile ilgili soruşturmanın ayrıntılarına henüz vaki değiliz ancak ülkemizin de tarafı olduğu Havana Kuralları der ki; “Avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler” paylaşımında bulundu.

Baro ayrıca gözaltındaki avukatlara yöneltilen ve avukatlık mesleği ile ilgili soruları da gündeme getirdi.

Özgürlük için Hukukçular Derneği: Savunmaya dönük saldırılara son verin!

Özgürlük için Hukukçular Derneği de gözaltılarla ilgili bir açıklama yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin