Baro avukatları OHAL hukuksuzluklarına isyan etti: Darbe hukuku işliyor

Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarıyla birlikte yaşanan hukuksuz uygulama ve yetkilerin kötü kullanılmasına ilişkin Urfa Barosu tarafından bir basın toplantısı düzenledi. Gözaltı ve tutuklamaların en yoğun yaşandığı yerlerin başında Urfa geliyor. Kentte son dönemde yüzlerce kişi gözaltına alınırken, avukatlar OHAL koşullarında görevlerini yerine getirememekten şikayetçi. Siyasi davaları almaya çekinir hale gelen avukatlar, emniyetçilerin avukatlar arasında ayrım yaptığını vurguladı. Gözaltında ters kelepçe, yüzlerce insanın spor salonlarında bekletilmesi, tek tuvalet kullanımı gibi kötü muamemelere dikkat çekti.

OHAL nedeniyle gözaltı sürelerinin gereksiz yere uzatıldığını ve insanların gözaltı ile cezalandırıldığını ifade eden Baro Yönetim Kurulu Üyesi Güldal Beyazağaç Tuncel, “Aynı şey tutuklamalar için de geçerlidir. Tutuklular aylarca beklemekte, haklarında davalar açılmamaktadır. Dosyalarda gizlilik kararı bulunduğundan, ne için tutuklandıkları bilinmemekte, savunmaları bu nedenle gerektiği gibi yapılamamaktadır. Operasyonlar çerçevesinde avukatlar da dahil bir çok hukukçu gözaltına alınmış, tutuklanmışlardır.” dedi.

‘200 KİŞİ TEK TUVALETİ KULLANIYOR, TERS KELEPÇE TAKILIP RENCİDE EDİLİYOR’

Gözaltı şartlarının çok kötü olduğu, insanların spor salonunda bekletildiğini, 200 kişinin bir tuvaleti kullandığı ve banyo yapma imkanı bulunmadığının altını çizen Tuncel, şöyle devam etti: “Avukatlarıyla görüşmeleri kısıtlıdır. Önce 5 gün görüşmeme yasağı getirilmiş, bu da yetmiyormuş gibi, hukuksuz olarak ailelerinden muvafakat alma şartı getirilmiştir. Hukuki olan şüphelinin kendi avukatını seçmesidir, ailelerin değil. Yine kanuni olmamakla birlikte gözaltına alınanlara ters kelepçe takılıp, adliye koridorlarında gezdirilmekte, bu şekilde rencide edilmektedirler.”

‘SAVUNMA HAKKI KISITLANDI, AVUKAT BANA DA DAVA AÇILIR MI DİYE TEDİRGİNLİK İÇİNDE’

Emniyette avukatlar arasında özel avukat ve CMK avukatı ayrımı yapıldığını ve özel avukata deyim yerindeyse iyi gözle bakılmadığını dile getiren Tuncel, “Avukatlar dava kabul ederken tedirginlik duymakta, bana da soruşturma açılır mı endişesi yaşamaktadırlar? Avukatlar artık görevlerini bağımsız ve serbestçe yapamamaktadır. Bu da doğrudan savunulma hakkının kısıtlanmasıdır. Son zamanlarda Baromuz üyesi avukatlar tutuklanmış, kelepçelenerek cezaevine gönderilmiştir. Tutuklama bir tedbirdir. Kaçma ya da delilleri yok etme tehlikesi varsa, şüpheliler tutuklanır. Ancak tutuklama bir ceza verme haline getirilmiştir.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin