‘Barınamıyoruz’ diyen öğrenciler gözaltına alındı

KYK yurtlarında yer bulunamaması, fahiş özel yurt ücretleri ve ev kiraları nedeniyle ‘Barınamıyoruz’ hareketi başlatarak parklarda sabahlamaya başlayan üniversiteli gençlerin eylemleri polis baskısıyla engellenmeye çalışılıyor. Eskişehir’de 6 öğrenci gözaltına alındı, Ankara ve Kocaeli’nde ise öğrenciler parklardan çıkarıldı.

Eskişehir’de Eskibağlar Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’ndeki bir parkta toplanan grup, ‘Barınamıyoruz’ yazılı pankart açıp, basın açıklamasının ardından geceyi parkta geçirmek istedi.

Öğrencileri ablukaya alan polis ekipleri, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa göre basın açıklaması yapılması ve pankart açılmasının yasak olduğunu” söyleyerek grubun dağılmasını istedi. Öğrencilere saldıran polis 6 kişiyi gözaltına aldı.

‘PARKTA SABAHLAMAK, YÜRÜRKEN DURMAK YASAK’

Ankara’da ise Kuğulu Park’a gitmek isteyen öğrencileri durduran polis önce GBT kontrolü yaptı, ardından parka girmelerine ve orada oturmalarına izin vermeyeceğini söyledi. Gençleri gözaltına almakla tehdit eden polis ekipleri bölgeden ayrılanları da araçlarıyla takip ederek bir araya gelmelerini engellemeye çalıştı. Polisin “Yürüyenlerin durdukları anda gözaltına alınacağı” tehdidi üzerine öğrenciler bir süredir Ankara sokaklarında yürüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin