Bankalar arasındaki yarış kızıştı: İşte emeklilere en yüksek promosyon veren bankalar…

Temmuz’da uygulanan yüzde 42,35 oranındaki emekli zammından sonra harekete geçen bankalar promosyon yarışına girdi. Emekli maaşını kendisinden alan bankalar müşterilerini rakiplerine kaptırmamak için emekli maaş promosyonu miktarını 7 bin 500 TL’ye kadar yükseltti.

SSK ve Bağ-Kur’dan emekli maaşını alan vatandaşlar en yüksek promosyon ödemesi veren bankaları araştırırken özel bankalar arasında yarış da hız kesmeden devam ediyor. Emekli promosyon ödemesi çok düşük olan kamu bankaları ise (Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank) müşterilerini özel bankalara kaptırdı.

EN YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankalar, 3 yıllık sözleşmeler karşılığında verdikleri promosyon rakamlarını güncelleyerek 7 bin 500 TL’ye kadar çıkardı. Emekli promosyon ödemesini 5.000 TL’ye yükselten İş Bankası’nı Sabancı Holding’in amiral gemisi Akbank izledi. Akbank’ın 7 bin TL+500 TL promosyon vermesi üzerine Garanti BBVA ve Yapı Kredi emekliyle doğrudan 7 bin 500 TL promosyon vereceğini duyurdu.

Emekli maaşını aldığı banka ile 3 yıllık taahhüt süresini dolduranlar veya yeni emekli olanlar, diledikleri bankaya başvuru yaparak emekli maaşını taşıyabiliyor. Maaşlarını taşımak isteyen emeklilerin bankaya bildirimde bulunulması gerekiyor. Bu bildirim bankaların şubelerinden veya e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor.

Yüksek promosyon fırsatını kaçırmak istemeyen emekli, bankasından daha önce aldığı promosyonun kalan tutarını iade etmesi hâlinde başka bir banka ile mukavele imzalayabiliyor.

Müşterilerini özel bankalara kaptırmaya başlayan kamu bankaları (Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank) 1.500 TL altında emekli maaşı alanlara 500 TL, 1.500 TL ile 2.500 TL arasında emekli maaşı alanlara 625 TL, 2.500 TL üzerinde emekli maaşı alanlara ise 750 TL tutarında promosyon ödemesi yapıyor.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin