Bakandan İstanbul Havalimanı itirafı: İki buçuk ayda 179 uçak pisti pas geçti

İstanbul Havalimanı açıldığı günden beri çok sayıda uçağın kuş sürüsüne çarpmasıyla gündeme geliyor. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin soru önergesine cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise itiraf niteliğinde bir cevap verdi.

“179 UÇAK İNİŞ ESNASINDA PİSTİ PAS GEÇTİ”

Bakan Turhan tarafından açıklanan verilere göre havalimanının hizmete girdiği ilk 76 günde rekor düzeyinde pas geçme vakası yaşandı. Buna göre İstanbul Havalimanı’nın iniş ve kalkışlara açıldığı nisan ayında 59, mayıs ayında 89, haziran ayının ilk 15 gününde ise 31 olmak üzere toplam 179 uçak iniş esnasında çeşitli sebeplerle pisti pas geçmek zorunda kaldı.

Açıklamada yaşanan pas geçme vakalarının 15’inin rüzgâr kesmesi, yedisinin ise şiddetli türbülans kaynaklı olduğunu ifade edildi. Bakan Turhan’ın diğer 157 uçuşla ilgili herhangi bir bilgi vermemesi ise dikkat çekti.

“13 UÇAK METOROLOJİK ŞARTLAR NEDENİYLE İNEMEDİ”

İstanbul Havalimanı’nın kullanıma açıldığı günden itibaren toplam 13 uçağın meteorolojik şartlar nedeniyle alana inemediğini belirten Turhan, uçuşların olumsuz hava şartları nedeniyle yedek havalimanına yönlendirilmesinin normal bir durum olduğunu söyledi.

Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı ve yakın çevresinde özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde kötü hava şartları meydana geldiğini itiraf ederek bu dönemde trafik akışında uzun süreli beklemeler yaşanacağını ifade etti. Bakanlık cevabında trafik akışında pas geçme ve devamında yaşanan divertler (uçuşların yedek meydana yönlendirilmesi) gibi olumsuzlukların da yaşanacağı ifade edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin