Bakan Koca: Yeni hasta sayısını azaltmak zorundayız

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, toplam can kaybı 8 bin 384’e ‘hasta sayısı’ ise 323 bin 14’e yükseldi.

Türkiye’de son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 59 kişi hayatını kaybederken bin 502 ‘yeni hasta’ tespit edildi.

Bakanlığı’n açıkladığı verilere göre toplam can kaybı 8 bin 384’e ‘hasta sayısı’ ise 323 bin 14’e yükseldi. Vaka sayısı ise gizemini koruyor.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda gelişmeleri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ağır hasta sayısının kontrol edilebilir seviyede olduğu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün tespit edilen 1.502 yeni hastamız var. 59 can kaybımız var. Ağır hasta sayımız kontrol edilebilir seviyede seyrediyor. Yeni hasta sayısını azaltmak zorundayız. Bunun yolu tedbirlere birlikte uymak. Birlik olursak sonunda yenilen virüs olacak.” İfadelerini kullandı.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARINDA İNSAN ÜZERİNDE DENEMELERE BAŞLANDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kovid-19’a karşı yerli aşıda insan üzerinde deneme aşamasına geçildiği bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı Koca, Erdoğan’a yerli aşı çalışmalarında gelinen noktaya ilişkin şu bilgileri iletti:

“Özellikle Kovid-19 ile ilgili Türkiye’de 13 aşı çalışmasının yapıldığını biliyorsunuz. Bu aşılardan bir tanesi de Erciyes Üniversitesi ve Bakanlığımız tarafından desteklenen Aykut Özdarendeli Hocamızın aylardır üzerinde çalıştığı bir aşının dün hayvan çalışması başarıyla tamamlandı. Preklinik çalışması bu şekilde bitmiş oldu. İnsan çalışması safhasına gelmiş olduğunu müjdelemek istiyorum.”

 

Koca, 19 transjenik hayvan üzerinde yapılan çalışmada, 10 hayvana virüs verildiğini belirterek, ayrıca 9 hayvan için de kontrol grubu oluşturulduğunu söyledi. Kontrol grubundaki 9 hayvana aşı yapılmadığının altını çizen Koca, iki hafta sonra her iki gruptan aşı yapılan 10 hayvanda virüs verildiği halde herhangi bir ölüm olmadığını, akciğerlerinde de virüsün tespit edilmediğini kaydetti.

Kontrol grubu olan aşı yapılmayan 9 transjenik hayvanın 4’ünün öldüğünü, 5’inin akciğerlerinde virüsün tespit edildiğini vurgulayan Koca, Erdoğan’a, “Geldiğimiz noktada çalışmaları devam eden 13 aşıdan bir tanesinin transjenik hayvan üzerinde yapılan challenge dediğimiz safhayı başarıyla tamamlayan ilk aşı olduğunu söylemek istiyorum.” dedi.

“ÜÇ TANE AŞININ İNSAN DENEYİ SAFHASINA GELDİ”

Bakan Fahrettin Koca, yine Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin çalıştığı ikinci aşının da preklinik çalışmalarının bittiğini ve hayvan çalışması safhasına ikinci aşı olarak gelindiğinin bilgisini verdi. Koçak Farma’da üçüncü inaktif aşının da Bakanlık destekleriyle preklinik çalışmalarının tamamlandığını ve insan deneyi safhasına gelindiğinin haberini veren Koca, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi Ankara Üniversitesinde Hakan Hoca’nın adenovirüs çalışması söz konusu. Onunla ilgili de TÜSEB’e, Bakanlığımıza klinik çalışmalar için müracaat ettiler. O çalışmayı da destekleme kararı verdik. Beşinci aşı olarak Selçuk Üniversitesi’nde Osman Hoca’nın Mustafa Hoca ile geliştirdiği aşının da çalışmaları devam ediyor. O çalışmayı da erken dönemde yine sonuçları çıktığında başarıyla tamamlandığında desteklemiş olacağız. Özetle, üç tane aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız.”

Bulundukları tesiste üretimin de önemli olduğunu dile getiren Koca, tesisin GMP şartları açısından yeterliliği bulunduğunu, bununla ilgili 2-3 haftadır yoğun bir gayret içerisinde olunduğunu aktardı. Koca, tesiste üretim noktasında da herhangi bir sorunun bulunmadığını belirterek, Adıyaman’da da benzer bir tesis olduğunu söyledi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin