Bakan da bilmiyor: Çaykur satıldı mı, ipotek mi edildi?

Denetimden kurtulmak için Varlık Fonuna devredile ÇAYKUR’un Katarlılara satıldığı iddiası yalanlanmıştı. Fakat Katarlılardan alınan borç karşılığında hisselerinin ipotek edildiği iddialarına ise cevap verilemedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ÇAYKUR hisselerinin rehinli olup olmadığına ilişkin açıklamalarda bulundu

Bakan Zeybekci “Söylendiği gibi bir ortaklık veya satış planı yok” dedi. Zeybekci, Varlık Fonu bünyesindeki ÇAYKUR hisselerinin alınan krediye karşılık rehin verilmesine ilişkin ise “Çaykur’da bildiğim kadarıyla rehin durumu yok” şeklinde konuştu.

Varlık Fonu özerk bir yapılanmada olduğu ve halka arz edilmiş durumda olmadığı için şirketin yaptığı işlemler anında öğrenilemiyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Bloomberg HT canlı yayınında konuştu. Zeybekci büyük şehirlerden hayır oylarının önde çıkmasına ilişkin olarak “Edirne-Antalya hattında niye istediğimiz sonucu alamadığımız konusunu iyi çalışmamız lazım” dedi. Zeybekci Denizli’de hayır çıkmasından dolayı da bir burukluk olduğunu ifade etti.

Yüzde 70 hisse 650 milyon dolara rehin’

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen geçen cuma günü 650 milyon dolar borç karşılığında ÇAYKUR’un hisselerinin rehin gösterildiğini söylemişti. Pekşen, “Varlık Fonu içerisine konulan ve esasında özelleştirme kapsamında olan şirketler, TBMM denetimi dışına çıkarılmasının yanı sıra Özelleştirme İdaresi’nden alınarak Varlık Fonu’na devredilmesi sonucunda yeni bir borçlanma süreci başlatılmıştır. Son günlerde çeşitli medya organlarına yansıyan Katarlılardan alınan 650 milyon dolar borç karşılığında ÇAYKUR’un yüzde 70 hissesinin teminat olarak gösterildiğine yönelik haberler de bu vahim tabloyu doğrular niteliktedir” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin