Bakan, 500 diye açıkladı ama İzmir’de yanan orman 5 bin hektarmış

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçen hafta sonu Karabağlar’da çıkan ve 3 günde kontrol altına alınamayan yangında 500 değil, 5 bin hektar orman yandığını açıkladı. Soyer, “Yanan alan 500 hektar olarak ifade edildi fakat yaptığımız tespitler 5 bin hektar alanın üzerinde bir alanın yanmış olduğunu gösteriyor” dedi.

Soyer ayrıca, 30 Ağustos’ta ormanların yandığı bölgede vatandaşlarla özel bir buluşma gerçekleştireceklerini, daha sonra da aynı bölgede belediye meclisininin olağanüstü toplantı yapacağını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’in 3 ilçesinde çıkan  yangınlarda yanan ormanın 500 hektar olduğunu söylemişti. Bakan, söndürmede yaşanan zafiyet sebebiyle eleştirilerin hedefinde yer almıştı.

“İzmir’in gördüğü en büyük yangın”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Kültürpark’ta düzenlenen ‘Ulaşım ve Toplu Taşıma’ konulu toplantıda Karabağlar’daki yangın sonrası hayata geçirmeyi planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yangınla ilgili olarak, ‘büyük felaket’ yaşadıklarını belirten Soyer, “Bu felaket belki de İzmir’in en büyük yangınlarındandı. Yanan alan 500 hektar olarak ifade edildi fakat yaptığımız tespitler 5 bin hektar alanın üzerinde bir alanın yanmış olduğunu gösteriyor. İzmir tarihine baktığımız zaman bu yangının en büyük yangınlardan biri olduğunu söylemek yanlış değil.” dedi.

İzmir’in ciğerlerini kaybettiğini ifade eden Soyer, Ege Orman Vakfı’nın bir bağış kampanyası başlattığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Ama mesele sadece fidan dikmekten ibaret değil. Mesele dikilecek ağacın türünden onun korunmasına, vatandaşların ona sahip çıkma bilincine, eğitimine, birçok alanda adım atılmasını gerektiren hikayedir.

30 Ağustos’ta yanan alanda buluşma

Lütfen fikirlerinizi bizimle paylaşın demiştik. Çok önemli tavsiyeler geldi. Biz de bunun üzerine 30 Ağustos günü yanan alanda bir yangın buluşması yapma kararı aldık. İstiyoruz ki orada bize yazılı gelen mesajlar dışında sözlü olarak düşüncesini ifade etmek isteyen vatandaşlarımız kendilerini ifade etsinler.”

Daha sonra yangınların olduğu bölgede İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ni olağanüstü gündemle toplayacaklarını açıklayan Soyer, “Oradan gelen önerileri ve bizim olgunlaştırdığımız düşünceleri karar haline getireceğiz ve Valiliğe götüreceğiz. Biz tüm İzmirlilerin düşüncelerini en büyük karar alma organı olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde değerlendireceğiz. İzmir’in geleceğiyle ilgili kararlar alacağız. 30 Ağustos’u iple çekiyoruz. O meydanda İzmir’in geleceğini etkileyecek kararları almak istiyoruz.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin