Bahçeli’nin talimatıyla HSK’den istifa etmişti! Kocabey’e MHP’de yeni görev

Hamit Kocabey
HSK üyeliğinden istifa eden Hamit Kocabey, MHP lideri Devlet Bahçeli ile birlikte görünüyor.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kontenjanından iki dönem Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi olan ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla görevinden istifa eden Hamit Kocabey, MHP Genel Başkanı Hukuk Danışmanı oldu.

AKP iktidarının yayın organı Sabah’ta yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde MHP Genel Merkezi’nde kendisi için hazırlanan makam odasına taşınan Kocabey’in bundan sonraki süreçte, MHP’nin ve Devlet Bahçeli’nin bütün hukuk işleriyle ilgili en yetkili isim olarak görev yapacağı öğrenildi. Kocabey’in aynı zamanda Adalet Bakanlığı, HSK, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, YSK ve Anayasa Mahkemesi ile ilişkilerde de yetkilendirilen isim olduğu belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire Üyesi Hamit Kocabey, 14 Ekim 2021’de görevinden istifa ettiğinde, MHP kontenjanından HSK üyeliğine seçilen Kocabey’in istifasıyla ilgili pek çok iddia gündeme geldi. Kocabey’in, bir dava kapsamında tutuklu bulunan bir kişinin serbest bırakılması için hakime baskı yaptığına yönelik paylaşımlar sosyal medyada yer aldı.

Kocabey ise HSK üyeliğinden Bahçeli ile yaptığı görüşme sonrasında istifa ettiğini açıkladı. Bahçeli, bir süredir kendisinin avukatlığını üstlenen Kocabey’in oğlu Nizameddin Kocabey’e görevden el çektirdi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin