Bahçeli’nin ‘seçim’ şartları AKP’ye gönderildi: Baraj yüzde 5’e düşürülsün

AKP’nin seçim barajı, seçim bölgeleri, partilerin seçimlere katılma şartlarını da içeren çalışmasını inceleyen MHP hazırladığı değerlendirme raporunu AKP’ye gönderdi. MHP, barajın yüzde 5 olarak uygulanmasını isterken ittifak yapan partilere ittifak içi baraj uygulanması önerisinde bulundu. Buna göre barajı aşamayan partilerin oyları ittifaka katılamayacak.

Hürriyet’te yer alan habere göre, AKP’nin önerisinde ittifak içi baraj bulunmuyor. Partinin önerisi, mevcuttan farklı olarak her partinin oyunun ayrı ayrı hesaplanması ve onların toplamının ittifak oyu olarak yazılmasını kapsıyor. Bu konuda liderler belirleyici olacak.

MHP ayrıca, siyasi partilerin seçime girme şartı olarak Meclis grubunun bulunmasının şartlar arasından çıkarılmasına destek verdi. Partilerin seçime katılabilmeleri için, Türkiye genelinde yüzde 50 oranında teşkilatlanmış olmaları ve seçimlerden altı ay önce tamamlanması şartı bulunacak.

MHP, AKP’ye gönderdiği çalışmada, seçim bölgelerinin sayılarının arttırılarak, daraltılmış bölge sisteminin uygulanmasına da itiraz etti. Yıl sonuna gelmeden düzenlemenin yasalaşması ve Anayasa’nın ‘seçime bir yıl kala yapılan yasal düzenlemeler, ilk seçimde uygulanmaz’ hükmüne takılmaması planlanıyor.

 

1 YORUM

  1. Siyaset çok enteresan bir şey.

    1) Aslında MHP’li milletvekilleri de barajın altında olduğunu biliyor. “Belki hepimiz değil ama en azından benim milletvekilliğim devam edecek” deme ihtimallerinin devam etmesi lazım.

    2) DEVA, GELECEK, İYİ Partinin hiçbiri, barajın %5’e indirilmesine ses çıkarmazlar.

    3) Halkın içinde AKP’ye: “ne oldu da sizin işinize yarayan, 2002’den buyana tek başınıza hakin olmanızı sağlayan seçim barajını düşürüyorsunuz?” diye sorabilecek çok adam yok.

    4) Hepimiz biliyoruz ki, MHP, bu gibi durumlarda AKP’nin taşaronluğunu yapıyor. Erdoğan’ın önünü açıyor. Erdoğan’ın “dinin emri” diye gösterdiklerini, bunlar da “ülke ve millet menfaatlerinin gereği” diye gösteriyorlar. Şimdi her ikisi için öyle bir sistem lazım ki, muhalefeti daha fala bölebilsinler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin