Bahçeli’den yeni anayasa ve başkanlığa onay: Önümüzdeki süreç fiili dayatmayı çözecek

Fotoğraf: AFP

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada “Başbakan’ın anayasa ile ilgili düşüncesi makul. Olumlu geçen görüşme güzel gelişmelere vesile olacak” dedi. Bahçeli, “Sürecin fiili dayatmayı çözeceği ümidindeyim” diye konuştu.
Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli görüşmesi sonrası Bahçeli Twitter hesabından açıklama yaptı.

Yıldırım ve Bahçeli’nin Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdiği görüşme bir saat sürmüştü. Bahçeli’nin 11 Ekim’de partisinin grup toplantısında yaptığı ‘fiili durumu hukuki hale getirme’ çağrısının ardından iki liderin yaptığı ikinci görüşme oldu.

Bahçeli geçen hafta da Beştepe’ye giderek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la da bir görüşme yapmıştı. Ancak Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşmede Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerin ele alındığını aktarmıştı.

Hükümetin yeni anayasa çalışmasında başkanlık sisteminin de olduğunu açıklamasında sonra Bahçeli, hem Erdoğan, hem de Yıldırım’ın çağrılarına olumlu siyasi cevap vermişti.

Bahçeli’nin Türkiye’nin sorun yumağı haline geldiğini anlattığı twitter mesajlarında şu cümleleri dikkat çekti:

Şu anda fiili açmaz ve kriz hali Türkiye’nin önünü tıkamış, ufkunu kapatmış, devlet ve toplum hayatının ömrünü karartmıştır.

Bilhassa 15 Temmuz’dan sonra siyasi dinamikler farklılaştığı gibi karmaşıklaşmış, ülkemiz öngörülebilir olmaktan çıkmıştır.

Peki,vatan ve millet sevdalıları buna tepkisiz,ilgisiz,duyarsız ve yabancı mı durmalı, yoksa meşruiyet ve millete bağlılığı mı sağlamalıdır?

Elbette ikincisidir. Bu nedenle, bugün Sayın Başbakan’ın şahsımla paylaştığı anayasayla ilgili düşüncelerini müspet ve makul buluyoruz.

Sayın Yıldırım’la oldukça verimli geçen görüşmemizin, inanıyorum ki ülke ve millet hayrına güzel gelişmelere vesile olacağı kanaatindeyim.

Henüz somut bir siyasi mutabakat sağlanmamış olsa da, önümüzdeki sürecin Türkiye’deki fiili dayatmayı çözeceği ümidindeyim.

Fotoğraflar: AFP
Fotoğraflar: AFP

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin