“Babasını unutmaya başladı kızım!”

Eşi kaçırılan Sümeyye Yılmaz, AFP’ye konuştu, bakanlık sus pus!

HABER | İLKER DOĞAN

AKP rejiminin insan kaçırma uygulaması bütün dünyada haber olmaya devam ediyor. Son olarak uluslararası haber ajansı AFP, kaçırılan insanların eşleriyle görüştü.

AFP, söz konusu haberinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet ve İçişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin hiçbir bilgi alamadığını belirtiyor. 19 Şubat’tan bu yana kocasından haber alamayan Sümeyye Yılmaz, eskiden kızının babasını çok sorduğunu ama artık sormayı bıraktığını anlatıyor ağlayarak; “Babasını unutmaya başladı kızım!”

Devlet, yaklaşık 6 ay sonra, 29 Temmuz’da insanları kaçırarak aylarca bir yerlerde tuttuğunu resmi olarak itiraf etti. Şubat ayında ardı ardına siyah transporterlarla kaçırılan ve o günden beri kendilerinden haber alınamayan 6 kişinin 4’ünün Ankara Emniyet’te olduğu açıklandı! Emniyet Terörle Mücadele Müdürlüğü, 6 ayın ardından Salim Zeybek, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Yasin Ugan’ın ailelerini arayarak eşlerinin ‘gözaltına’ alındığını iletti.

Mustafa Yılmaz

KAÇIRILANLARA YENİLERİ EKLENİYOR

Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz’ın akıbeti ise hala belirsiz! Şimdi onlara Yusuf Bilge Tunç da eklendi. Savunma Sanayii Başkanlığı’nda çalışan Tunç’tan 6 Ağustos’tan beri haber alınamıyor. Kullandığı otomobil terk edilmiş olarak bulundu. Tunç’un aracının bulunduğu yere gelen polisler, eşinin bulunmasını isteyen kadına, “Buraya pusu kurun. Geldiği zaman yakalarsınız!” diyerek alay etti.

HAYATLARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ
Ülke gündeminden düşmeyen adam kaçırma olaylarını yerinde inceleyen AFP kayıpların yakınlarına mikrofon uzattı. Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’in aileleri, eşlerinin hayatından endişe ettiğini söyledi.

AFP: BAKANLIK VE SAVCILIK CEVAP VERMEDİ

AFP, dosya kapsamında sadece aileleri aramıyor. Suçlamaların odağındaki devlet organlarına da görüşlerini soruyor. Ancak hiç birinden cevap alamıyor. Ne İçişleri Bakanlığı, ne Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ne de Emniyet ajansa cevap vermiyor. Haberde, “AFP tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve polisten hiçbir yorum alınamadı. İçişleri Bakanlığı AFP’nin taleplerine cevap vermedi.” deniliyor.

KIZIM BABASINI UNUTUYOR!

Mustafa Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz, 19 Şubat’tan bu yana kayıp olan ve hiç bir haber alamadığı eşinin hayatından endişe ettiğini anlatıyor haberde. Babası kaçırıldığında 2 yaşında olan kızının artık babasını unutmaya başladığını ağlayarak anlatıyor: “Aklıma birçok soru geliyor… Neden (diğer 4 kişi gibi) ortaya çıkarılmadı? Ona ne yapmak istiyorlar? Daha kötüsü, yaşıyor mu? İlk başta, 2 yaşındaki kızım talep ederek babasını arıyordu. Artık sormuyor, unutuyor!”


Af Örgütü’nden ‘acil eylem’ çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, Şubat 2019’dan itibaren kendilerinden haber alınamayan ve silahlı kişiler tarafından kaçırılan Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz için geçtiğimiz ay acil eylem çağrısında bulunmuştu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e göndermek üzere hazırlanan acil eylem çağrısında Af Örgütü, Türkmen’in 7 Şubat, Yılmaz’ın ise 19 Şubat 2019’dan itibaren kayıp olduğunu, söz konusu kişilerin zorla kaybedildiğinden şüphelendiklerine yer veriyordu. Af Örgütü, acil eylem çağrısında ayrıca şu ifadeler kullanılmıştı: “Yetkililer şu ana kadar [bu kişileri] resmi olarak gözaltında tuttuğunu inkar ediyor. 29 Temmuz’da, şubat ayından itibaren gözaltında olan dört kişinin Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde (TEM) gözaltında olduğu ortaya çıktı. Yetkililer, Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz’ın nerede olduğunu belirlemek ve acilen ailelerini bilgilendirmek için derhal soruşturma başlatmalıdır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin