Babacan’dan AKP’ye sosyal yardım tepkisi

Partisinin Karabük 1. Olağan Kongresi’nde konuşan Ali Babacan, “Sosyal yardımlar vatandaşlarımızın hakkıdır. Devletin, hükümetin verdiği bir lütuf değildir.” dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Karabük 1. Olağan Kongresi’nde vatandaşlara seslendi.

Devletin şu anda vatandaşına adil bir sosyal koruma sağlayamadığını belirten Babacan, “Vatandaş da devlete güvenmiyor. Sosyal yardımları bile objektif kriterlere göre değil, mümkün olduğunca insanların siyasi tercihlerine bağlı yapmaya çalışıyorlar.” dedi.

İhtiyacı olan ailelerin evlerine giden küçük yardım kolilerinin üstünde, kocaman amblemler, logolar, forslar olduğuna dikkat çeken Babacan, “Bizim kültürümüzde sağ elin verdiğini sol el bilmez” eleştirisini getirdi.

BABACAN: BİR LÜTUF DEĞİLDİR

Sosyal yardımların vatandaşı hakkı olduğunu belirten Ali Babacan, “Sosyal yardımlar vatandaşlarımızın hakkıdır. Devletin, hükümetin verdiği bir lütuf değildir. Biz, inşallah o sistemi, hak temelli sosyal destek ve sosyal yardım programını uygulamakla ilgili hazırlıklarımızı yapmış durumdayız.” diye konuştu.

Babacan şöyle devam etti:

“DEVA Partisi olarak insan onuruna yakışmaya bu yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar uygulayacağız. Sosyal yardımlar objektif kriterlere göre ve hak temelli olarak yapılacak. İhtiyaç sahiplerini biz gidip bulacağız. Onların talep etmesini beklemeyeceğiz. Sosyal yardımlar aile bazlı olarak yapacağız ve devletin parasını israf etmeyeceğiz.

“Halkımızın hak ettiği refah seviyesine ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Biz ekonomi politikalarının, münferit kişilerin zenginleştirilmesi için değil halkın topyekûn zenginleştirilmesi için dizayn edilmesini düşünüyoruz. Dar bir çevrenin, yakın bir çevrenin değil, toplumun topyekûn zenginleşmesi esastır.”

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin