Babacan ve Davutoğlu’ndan HDP açıklaması: Milletimize saygısızlıktır

DEVA lideri Ali Babacan, HDPye kapatma davasına ilişkin “6 milyon oy alan bir partiyi yargı yoluyla engellemeye çalışmak oy veren milletimize saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP’nin kapatılması istemiyle AYM’de dava açılmasına tepki gösterdi.

Babacan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Siyasi meşruiyet toplum desteği ile sağlanır. 6 milyon oy alan bir partiyi yargı yoluyla engellemeye çalışmak oy veren milletimize saygısızlıktır. Demokrasimiz, farklı fikirlerin konuşulduğu bir ortamda gelişebilir. Siyasetin yolunu kapatmak ülkeyi çözümsüzlüğe hapsetmektir” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu: Yeni anayasadan bahsedenler Türkiye’yi 1990’ların girdabına sokmak istiyor

HDP’ye kapatma davası açılmasını eleştiren bir diğer lider ise Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Yeni anayasadan bahsedenler Türkiye’yi 1990’ların girdabına sokmak istiyor” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HDP’ye kapatma davası açılmasını ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Davutoğlu, “Siyasi partileri kapatmak, seçilmiş milletvekillerinin haklarını ellerinden almak Türkiye’nin önünü açmaz; toplumsal barışı bozar. 2053 hedefi koyanlar, yeni Anayasadan bahsedenler Türkiye’yi 1990’ların girdabına sokmak istiyor. Sonuna kadar demokrasiyi ve siyaseti savunacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin