Babacan: Merkez Bankası, sadece rezervleri eritmedi, kredibilitesini de kaybetti

AKP hükümetinin ekonomi yönetimini sert bir dille eleştiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası’ndaki yedek akçelerin bile Hazine’ye devredildiğini ve bu yedek akçenin harcandığını söyledi. Babacan, hükümetin ekonomide büyük hatalar yaptığını ve yapmaya devam ettiğini söyledi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Bidebunuizle programında, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BABACAN: TÜRKİYE SADECE REZERVLERİ ERİTMEDİ, KREDİBİLİTESİNİ DE KAYBETTİ

Ali Babacan, ekonomik olarak zor bir dönem geçiren Türkiye’nin mali bünyesinin kriz öncesinde de zayıf olduğuna dikkat çekti. Babacan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Türkiye’nin zaten mali bünyesi, finansal bünyesi bu kriz salgınından önce oldukça zayıflamıştı. Merkez Bankası’nın rezervleri önemli ölçüde erimişti.

136 milyarı gören rezervler, 85 milyona indi şu anda brüt, nette 25, hatta swap anlaşmalarında ve Hazine’nin Merkez Bankası’nda tuttuğu mevduatları düşünürseniz rezervler eksi. Merkez Bankası sadece rezervleri eritmedi, aynı zamanda kredibilitesini kaybetmiş bir Merkez Bankası idi.

Hükümetin aşırı müdahalesi ve neredeyse Merkez Bankası’nın bağımsızlığının tamamen ortadan kalkması Türkiye’nin kurumsal yapılarının erozyona uğraması, diğer bağımsız kurularının da artık kurum olarak güvenirliğini ve itibarını yitirmiş olması bizim en büyük sorunlarımız zaten.

YEDEK AKÇE DE OCAK AYINDA HARCANDI

Bu kriz öncesinde de böyleydi. Bunun yanında bütçe açığı artmıştı, mali alan daralmıştı. Merkez Bankası’ndaki yedek akçeler bile Hazine’ye devredildi ve harcandı. 2019’un karı ve yedek akçesi ocak ayında alındı ve harcandı.

GENÇ İŞSİZLİK KRİZ ÖNCESİNDE YÜZDE 27’Yİ GÖRDÜ

Bir diğer önemli konuda Türkiye’deki serbest piyasa mekanizmaları, Kambiyo Rejimi, sermaye hareketleri ile ilgili de ciddi bir müdahalenin olduğu dönemi yaşıyordu Türkiye. Zaten devlet müdahalesinin çok aşırı olduğu, dolayısıyla aşırı müdahale sebebiyle de öngörülemezliğin arttığı bir dönemi yaşıyordu Türkiye.

Böylesine ekonomik olarak son derece sıkıntılı olduğumuz bir dönemde, işsizliğin arttığı, genç işsizliğin bu kriz öncesi yüzde 27’yi gördü. Rekordur yani. Türkiye maalesef zayıf bir dönemde yakalandı.

Bir de kriz başladıktan sonra yapılanlar, kriz yönetimi. Özellikle ekonomi bakımından söylüyorum. Son derece büyük hatalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin