Babacan ile Davutoğlu’nu ‘Siyasal İslam’ mı ayırdı?

Son yılların en çok konuşulan ve merak edilen isimlerinden Ali Babacan’ın parti kurmasına yönelik tartışmalar, tekrarlanan İstanbul seçiminin neticesinde ivme kazandı.

‘Mütedeyyin demokratlar’ Babacan ve kurmayları siyasi arenaya dönüş yapıyor. AKP’de üst düzey yöneticilik yapmış isimleri de bünyesinde barındıran oluşum dış politikada 2007 dönemine atıfta bulunarak; kendini merkezde tanımlayanlara, merkez sola, muhafazakâr kesime ve liberallere çatı olmayı hedefliyor.

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile kurmaylarının AKP’den ayrılarak merkezde kurdukları oluşumun partileşmesi sürecinde sona gelindi. Davutoğlu ile Babacan temaslarını sürdürseler de henüz birlikte hareket etmek adına bir irade sergilenmiş değil.

Davutoğlu’ndan Ali Babacan’a teklif

Euronews’in haberine göre, Davutoğlu’nun ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili Ahmet Davutoğlu’nun Ali Babacan’a “Sen Genel Başkan ol, Abdullah Gül ve ben de senin yardımcın pozisyonunda olalım” teklifinde bulunduğunu, Babacan’ın teklife olumlu yaklaşsa da Gül’ün bunu reddettiğini kaydetti.

Bunun üzerine Davutoğlu’nun Babacan’a “O halde sen partiyi kur, Abdullah Gül ve ben destek açıklaması yapalım” önerisini getirdiği, ancak bu teklife de Babacan’ın ekibinde yer alan Beşir Atalay’ın sıcak bakmadığı belirtildi.

Siyasal İslam’dan uzakta, merkezde bir oluşum

Ali Babacan’ın ekibinden ismini açıklamak istemeyen bir yetkili, Ahmet Davutoğlu’nun yayımladığı manifestoya tüm kurmayların destek verdiğini, Davutoğlu ile Babacan’ın aile dostu olduklarını ve her hafta görüştüklerini belirtti.

Yetkili, Davutoğlu ile aynı ekipte buluşulamamasının sebebini Babacan’ın ekibindeki kimi isimlerin Davutoğlu ile hareket edilirse merkezde bir parti görünümünden uzaklaşarak, ‘siyasal İslam’ı mesnet aldıkları’ şeklinde yanlış bir izlenim vermekten endişelenmeleri olarak açıkladı.

Yeni oluşumun mahiyeti için de değerlendirmelerde bulunan yetkili; devletin geleneksel rejimi ile sıkıntısı olmayan, serbest piyasa ekonomisinin gerekliliklerini yerine getirmeyi hedefleyen, devletin özerkleşmiş kurumlarının devamını önemseyen ve tek adam ile değil kolektif bir akılla yönetimi merkeze oturtan bir anlayışla yol aldıklarını belirtti.

Ali Babacan kimlerle yol alacak?

Edinilen bilgilere göre, AKP’de yönetiminin ve politikaların belirlenmesinin tek kişinin iradesinde olmasına eleştirel yaklaşan yeni parti 5’li komisyon aracılığı ile yönetilecek. 5’li Komisyon Abdullah Gül, Beşir Atalay, Fehmi Koru, Sadullah Ergin ve Haşim Kılıç’tan oluşacak. Ali Babacan, 5’li Komisyonun sözcülüğünü üstlendi.

23 Haziran’da oy kullanırken “Her şey çok güzel olacak” diyerek dikkatleri üzerine çeken Abdullah Gül’ün desteğini arkasına alan Babacan’ın ekibinde eski Bakanlardan Hüseyin Çelik ve Nihat Ergün’ün de kurucu olarak yer alacak.

Siyasetin tecrübeli isimlerinin uzun süredir AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulusal ve uluslararası konularda eleştirel yaklaştıkları ama rahatsızlıklarını yüksek sesle dillendirmedikleri biliniyordu.

Parlamenter sisteme dönüş mesajı

Parlamenter sisteme dönüşün ve Avrupa Birliği ile müzakere sürecinin önünü açarak, NATO ile bozulan ilişkilerin düzenlenmesi adına bir siyasi rota izleyeceklerini belirten Babacan’ın kurmayları, hukukun üstünlüğü ilkesinin yeniden tesis edilebilmesi adına hareket ettiklerini kaydediyor.

Merkezde konumlanan Babacan ve ekibinin, siyasal İslam’dan meşruiyet almadan bir kitle partisi olmayı hedefledikleri; buna karşın kurucuları itibariyle muhafazakâr seçmenin de aidiyet atfetmesini bekledikleri öğrenildi.

Ankara ve İstanbul kulislerinde Babacan ekibinin, Meclis’te grup kurduktan sonra, AKP’nin yanı sıra CHP’den de kimi isimleri bünyesine katabilecekleri konuşuluyor.

Gayri resmi görüşmeler başladı

Siyasal iletişimciler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi genel seçimlerde koalisyonlar dönemini bitirse de, sandık öncesinde ittifaklar devrine kapı araladığı için, yeni oluşumların partileşerek siyasi arenada yer bulabilmesine eskiye oranla daha fazla şans veriyor.

Babacan’ın kurmaylarının ve AKP içinde özgül ağırlığı olan kimi “sessiz destekçilerin” partinin resmi olarak kurulmasının ardından Meclis’te grup kuracak sayıyı bulmak için harekete geçmelerinin planlandığı, bu doğrultuda CHP ve İyi Parti ile gayrı resmi görüşmeler yapılarak destek arayışında bulunulduğu öğrenildi.

Öncelikli hedef: Ekonomi reformu

58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini de üstlenen Ali Babacan’ın en iddialı olduğu konu başlıklarından olan ekonomi alanında kapsamlı ve aşamalı bir reform paketini kamuoyuna duyurması bekleniyor.

AKP’nin küskünleriyle birlikte siyasi arenada ilk kez boy gösterecek olan kimi önemli iş insanlarının da ön planda olacağı parti, yabancı sermayenin Türkiye’de yeniden yatırım yapması için polisiye tedbirlerden uzaklaşarak, güven ortamının inşa edilmesi gerektiğini savunacak. Bu güvenin inşası için de temelinde adaletin ve insan haklarının olacağı bir programla yola çıkıldığı anlatılması planlanıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin