Babacan: Hani bizim millî uçağımız? İtibardan tasarruf olur ama tedbirden tasarruf olmaz

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 5 gündür devam eden orman yangınlarının ardından afet bölgesine giden Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan AKP hükümetini eleştirdi. Kamu kaynaklarının kötü yönetildiğine dikkat çeken Babacan, ‘‘İtibardan tasarruf olur ama tedbirden tasarruf olmaz.’’ dedi.

Yangın felaketinin yaşayan vatandaşlarla bir araya gelmek üzere Antalya’ya giden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Manavgat Yangın Dayanışma Merkezi’nde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu anda ‘uçak yok, eski teknoloji, kiralama’ bunları duyunca vatandaş olarak çok üzülüyorum. Bu gördüğümüz tablo maalesef kötü yönetimin bir sonucu. Yangın küçükken az sayıda uçak ve helikopterle söndürmek mümkünken büyüyünce söndürmek çok daha zor hale geliyor. Bu ülkenin kaynağı var. Önemli olan kaynakları doğru harcamaktır. Tedbir konusunda hata etmemektir. Tabii ki kaza olabilir, kasıt olursa devlet tabii ki gereğini yapar. Ama tedbir bir devletin en önemli görevidir.

”HANİ MİLLÎ UÇAK, HANİ YERLİ HELİKOPTER?”

“Sürekli olarak millilikten, yerlilikten bahseden bugünkü hükûmete soruyorum: Hani bizim millî uçağımız? Hani bizim yerli helikopterimiz? Hani bizim yangın söndürme kapasitemiz nerede? İki lafın başı ‘İtibardan tasarruf olmaz’ deyip de tedbirden tasarruf eden bir yönetimle Türkiye idare ediliyorsa bu kabul edilebilir bir şey değil. İtibardan tasarruf olur ama tedbirden tasarruf olmaz. Önce tedbirinizi alacaksınız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin