Baba Şaban Vatan AYM’ye başvurdu! Kızım bu kadar kırıkla nasıl süründü?

Şüpheli ölümüyle uzun süre gündemde olan ve soruşturma süreci tartışmalara neden olan Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, kızının ölümüyle ilgili görgü tanığının verdiği ifadeyi çektiği videoyla çürüttü.

Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde ölen 11 yaşındaki Rabia Naz’ı bulan ve ambulansı arayan Mürsel Küçükal’ın Rabia Naz’ın binanın yan tarafından sırt üstü halde dirseklerinden güç alarak evin önüne kadar yaklaşık 30 metre süründüğünü iddia etmişti.

12 Nisan 2018 tarihinde yaralı halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan ölümüyle ilgili savcılık önce 70 kilo ağırlığındaki Rabia Naz’ın binadan evinin önündeki verandayı da aşarak ön tarafa atlayarak intihar ettiği iddiası üzerinden soruşturmayı yürüttü. Daha sonra savcılık, tanık Mürsel Küçükal’ın ilk ifadesini değiştirmesi ve Rabia Naz’ın binanın yan tarafından sırt üstü halde dirseklerinden güç alarak evin önüne kadar süründüğünü iddia etmesi üzerine soruşturmayı bu yönde değiştirdi.

Baba Şaban Vatan ise tanık ifadesin değiştirilmesini yeni bir ‘senaryo’ olarak nitelendirerek, savcılık soruşturmasına tepki gösterdi.

Mürsel Küçükal’in verdiği ifadeyi olay yerinden çektiği videoyla çürüten baba Şaban Vatan, Adli Tıp Kurumu raporunda da, tanığın söylediği şekilde, Rabia Naz’ın sırt üstü dirseklerinden güç alarak yokuş yukarı sürünebileceğinin öne sürülmesine tepki gösterdi. Şaban Vatan kızının kolunun iddia edildiği gibi sürünmeye bağlı herhangi bir ekimoz olmadığına dikkat çekti. Baba Şaban Vatan, “Beli kırık, kalça kırık, ayak kopuk, diğer ayak kırık, sol el bilek hasarlı ve sırt üstü dirsekleriyle sürünebilirmiş. Kızım 70 kilo nasıl oluyor da dirsekleriyle sürünebiliyor. Üstelik kızımın elbiselerinde süründüğüne dair hiçbir emare yok. Yazıklar olsun. Lütfen vicdan diyorum.’’ diye konuştu.

BABA ŞABAN VATAN AYM’YE BAŞVURDU

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de yaralı olarak bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın anne ve babası, kızlarının dosyası için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Başvuru dilekçesinde dosyanın yeniden yargılanma talebiyle ilgili mahkemeye geri gönderilmesi istendi. Anayasa’nın 17, 36 ve 40. maddelerinin ihlalinin tespit edilmesi istenen başvuruda 1 milyon lira maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunuldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin