B4 koğuşunda can pazarı

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Açık görüşlerin aylardır yasak olduğu cezaevlerinde pandemi ‘cezaevi personeli’ sayesinde hızla yayıldı. Tutsak Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kızı Fatma Saadet Yılmazer’in tutuklu olduğu Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeki koğuşunun tamamını covid pozitif olduğu öğrenildi. Avukat Sümeyra Bulduk, rezaleti sosyal medya hesabından duyurdu. Bulduk, “Müvekkilim Fatma Saadet Yılmazer’in de tutuklu bulunduğu B4 koğuşunun tamamının korona olduğu, yataktan dahi kalkamadıkları, yüksek ateşleri olmasına rağmen test yapılmadığı ve revire dahi çıkarılmadığı söyleniyor. İnsanlar canlarıyla uğraşıyorlar, aileleri ise perişan!” ifadelerini kullandı.

ANNE: ÇOCUKLARIMIZI ÖLÜME Mİ TERK ETTİNİZ?

Aynı koğuşta kızının da bulunduğunu anlatan bir anne, sosyal medya hesabından video paylaştı. Anne, “Kızım 31 aydır Bakırköy’de tutuklu. Dün görüştük. Koğuştaki herkes hasta. Korona belirtileri var, ateş kusma, ishal, test yapılmıyor, doktora götürülmüyor. Oruç bile tutamamışlar. Çocuklarımızı ölüme mi terk ettiniz?” diye konuştu.

Cezaevlerinde ihlal kaynaklı ölümlere her gün yenileri ekleniyor. Özellikle korona kaynaklı ölümler son dönemde artış gösterdi. Açık görüşün aylardır yapılmadığı cezaevlerinde virüs, çoğunlukla gardiyanlar ve cezaevi görevlileri nedeniyle yayılıyor. Öyle ki bir çok cezaevinde koğuşların tamamının covid olduğu belirtiliyor. İlaç yok, doktora ulaşmak mümkün değil ancak cezaevi yönetimi ‘her şey yolundaymış’ gibi davranıyor.

Bakırköy Cezaevi’nde salgın yayılmış durumda. Yaklaşık 6 yıldır tutuklu bulunan Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kızı avukat Fatma Saadet Yılmazer de Bakırköy Cezaevi’nde B4 koğuşunda. Fatma Saadet Yılmazer, ‘babasının kızı’ olduğu için Mart 2017’den bu yana kardeşi Rabia ile birlikte tutuklu.

YILMAZER’İN AVUKATI: İNSANLAR CANIYLA UĞRAŞIYOR

Avukatı Sümayra Bulduk, müvekkilinin bulunduğu koğuşun tamamının covid olduğunu yazdı. Bulduk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bakırköy Cezaevinde müvekkilim Fatma Saadet Yılmazer’in de tutuklu bulunduğu B4 koğuşunun tamamının korona olduğu, yataktan dahi kalkamadıkları, yüksek ateşleri olmasına rağmen test yapılmadığı ve revire dahi çıkarılmadığı söyleniyor. Siz korumak, yaşatmak nedir bilmez misiniz!!! Suçsuz yere özgürlüğünden mahrum ettiğiniz her insanın sağlığını korumakla yükümlüsünüz. İnsanlar canlarıyla uğraşıyorlar, aileleri ise perişan! Reviriniz ve revir doktorlarınız süs diye durmuyor orada!” ifadelerini kullandı.

3 KİŞİLİK ODADA 9 KİŞİ KALIYORLAR!

Tekirdağ 2 no’lu T tipinde de neredeyse bütün koğuşlar korona olmuş durumda. Denetimli serbestlik hakkı gelen tutuklular, yasaya rağmen bırakılmıyor. Denizli D Tipi Cezaevi de koronaya teslim olmuş durumda. Bir tutuklu yakını, “Babam dahil tüm mahkumların sonuçları pozitif çıktı, karantinaya alındılar. En temel ihtiyaçları dahi karşılanmıyor. Ailelerimiz den haber alamıyoruz. 3 kişilik odada 9 kişi kalıyorlar. Görüş yasak telefon görüşü yasak!!!” diyor.

ARAYAMAZSAM MERAK ETMEYİN!

Silivri Cezaevi’nde tutuklu böbrek hastası Fırat Mercan’ın eşi ise şunları söylüyor: “Telefon görüşümüz vardı. Silivri Cezaevi’nde covid vakaları artmış durumda. Birçok koğuş karantinaya alınmış. Eşim ‘arayamazsam merak etme’ dedi. Allah aşkına bırakın insanları.”

Tutsak yakınlarının verdiği bilgiye göre Kocaeli 2 No’lu CİK’te korona vakaları tırmandı. Eşi tutuklu bir sosyal medya kullanıcısı, “16 Nisan’da eşimin testi pozitif çıktı. Ne hastane ne cezaevi sağlıklı bilgi vermiyor. Telefonlar yüzümüze kapanıyor. Her birimiz apayrı mağduriyet içerisindeyiz.” diyor.

TUĞGENERAL VE AKADEMİSYEN HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, 16 Temmuz’da gözaltına alınmış, 21 Temmuz’da tutuklanmıştı. Eken, geçtiğimiz haftalarda cezaevinde yakalandığı covid nedeniyle hayatını kaybetti.

Akademisyen Halil Şimşek (53) de 5 yıldır Çanakkale Cezaevi’nde tutuklu bulunuyordu. 15 gün önce virüse yakalanan Şimşek geçen hafta yoğun bakıma kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Tutsak gazeteci Ahmet Böken ile akademisyen Prof. Dr. Sedat Laçiner de kaldıkları cezaevinde korona virüse yakalanmıştı.

ÖLÜMLERİN SORUMLUSU ADALET BAKANLIĞI

Bugün tutuldukları cezaevlerinde koronavirüse yakalanan insanlar pandemi tedbirleri kapsamında aylardır aileleriyle görüştürülmüyor. Açık görüş yok, kapalı görüş bile yasak. Ancak 15 günde bir telefon görüşmesi yapabiliyorlar. Dolayısıyla 4 duvarın arasına hapsedilmiş bu insanlar virüsü cezaevi çalışanlarından kapıyor. Adalet Bakanlığı, gerekli önlemi almadığı için insanlar hastalanmaya ve can vermeye devam ediyor.

Cezaevlerinde covid ölümleri artıyor

İnsan Hakları Derneği - madde14

İnsan Hakları Derneği (İHD) 2020 yılında meydana gelen cezaevlerindeki hak ihlâllerine dair raporunu nisan ayı başında yayımladı. 2020 Yılı Hapishaneler Raporu’na göre, aynı yıl içerisinde toplam bin 182 tutuklu işkence ve kötü muamele, sağlık, iletişim ve bilgiye erişim gibi nedenlerle derneğe hak ihlâli başvurusu yaptı.

İHD’nin raporunda, salgın döneminde cezaevlerinde toplam 17 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Ancak sadece son 2 haftada medyaya yansıyan 3 yeni ölüm oldu. Dolayısıyla rakamın 20’nin üzerine çıkmış olma ihtimali çok yüksek.

İHD’nin raporunda ayrıca Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle hasta tutuklu ve hükümlülerin düzenli kontrol ve tedavilerinin salgın döneminde ‘ciddi aksamalara uğradığı’ belirtiliyor. Rapora göre Türkiye’de hapishanelerde 604’ü ağır olmak üzere toplam 1605 hasta tutuklu bulunuyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin