CANLI BLOG | Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışma

Ermenistan ve Azerbaycan arasında, tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde çatışma çıktı. Gelen ilk haberlere göre en az bir Azerbaycan helikopteri Ermenistan tarafından düşürüldü.

Azerbaycan, ön cephedeki bombardımana yanıt verdiklerini, Ermenistan bombardımanında sivillerin hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Sıkıyönetim ve seferberlik ilan eden Ermenistan, bir kadın ve bir çocuğun bombardımanda hayatını kaybettiğini iddia etti.

BBC’nin aktardığına göre, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan’ın hava saldırısı ve top atışları gerçekleştirdiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı iki tarafa da çatışmaları durdurma çağrısı yaptı.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından iki ülke de Dağlık Karabağ’da hak iddia ediyor. Uluslararası hukuka göre Azerbaycan’a ait olan bölgenin büyük kısmı, bugün Ermenistan işgali altında bulunuyor. Bölgedeki gerilim son aylarda yükselişte.

Temmuz ayında yaşanan çatışmalarda da 16 kişi ölmüş, Azerbaycan başkenti Bakü’de Dağlık Karabağ’ın kontrolünü geri almak için seferberlik ilan edilmesi amacıyla son yılların en büyük gösterisi gerçeklemişti.


Dağlık Karabağ: İki günde 84 askerimizi kaybettik

Uluslararası olarak tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ile yaşanan silahlı çatışmada son iki günde 84 asker kaybettiklerini belirtti.

Sputnik News’in aktardığına göre, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin Savunma Bakanlığı tarafından akşam saatlerinde yapılan açıklamada, Azerbaycan ile çatışmalarda 26 askerinin daha öldüğünü bildirdi. Daha önce bugün 28 askerin öldüğü aktarılmıştı. Açıklamada, toplamda son 2 günde Ermeni tarafının kaybettiği asker sayısının 84’e ulaştığı ifade edildi.


Azerbaycan: Karabağ’da uçağımızın düşürüldüğü iddiası dezenformasyon

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da bir savaş uçaklarının vurulduğu hakkındaki iddiaya ilişkin açıklamada bulundu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vagif Dargahlı, yaptığı açıklamada “Ermeni tarafının akşam saatlerinde Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağı düşürüldüğüne ilişkin yaydığı bilgi yalan ve dezenformasyon. Azerbaycan ordusuna ait tüm hava araçlarının devrede ve çalışır durumda olduğunu bildiriyorum” ifadelerini kullandı.

Dağlık Karabağ Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Vagram Pogosyan, bugün ordunun açıklamasına göre Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağın düşürüldüğünü söylemişti.


Ermenistan: Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanıyabiliriz

Ermenistan’ın Moskova Büyükelçisi Vardan Toganyan, ülkesi ile Azerbaycan arasındaki tırmanan gerilime ilişkin açıklama yaptı.

Toganyan, Rus basınına açıklamasında “Azerbaycan ve Türkiye silahlı oluşumları Karabağ’ın sınırına ne kadar yaklaşırsa tanıma anı o kadar yaklaşır” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın, uluslararası olarak tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin güvenliğinin garantörü olduğunu ve yurttaşlarını yalnız bırakamayacağını kaydeden Büyükelçi, ‘F-16 şeklindeki Türk-Azeri Damokles kılıcının’ bölgeyi tehdit etmesi durumunda Erivan’ın askeri tedbirler almaya hazır olduğunu söyledi.

Diğer yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ’daki durumu görüşmek üzere ülkenin Güvenlik Konseyi’ni topladı.

Ermenistan hükümetinden yapılan açıklamada, “Toplantıda, Karabağ-Azerbaycan cephesindeki acil durum ve Ermenistan ordusunun düşmana eşit vuruşta bulunmasıyla ilgili konular ele alındı” denildi.

Açıklamada, toplantıya Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Parlamento Başkanı Ararat Mirzoyan, Başbakanlık Ofisi Başkanı Eduard Agacanyan ve Altyapı Bakanı Suren Papikyan’ın katıldığı ifade edildi.


Birleşmiş Milletler’den Ermenistan ve Azerbaycan’a çağrı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ermenistan ve Azerbaycan arasında çıkan çatışmalardaki sivil ölümlerini kınayarak çatışmalara derhal son verilmesi çağrısı yaptı.

Güç kullanımı ve çatışmalardaki sivil ölümlerini kınayan Guterres, taraflara çatışmalara derhal son verme, gerginliği azaltma ve gecikmeksizin ”anlamlı” müzakerelere geri dönme çağrısı yaptı.


‘Düzinelerce ölü var; Azerbaycan F-16 kullanıyor’

Uluslararası olarak tanınmayan Karabağ Cumhuriyeti’nin lideri Arayik Harutyunyan, “Artsakh’ın (Karabağ) güneyinde pozisyonları kaybettik. Düzinelerce ölü, düzinelerce yaralı var” ifadelerini kullandı.

Sputnik News’in aktardığı habere göre, uluslararası olarak tanınmayan Karabağ Cumhuriyeti’nin Güvenlik Komitesi toplandı.

Toplantının ardından açıklama yapan Karabağ Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan, “Artsakh’ın (Karabağ) güneyinde pozisyonları kaybettik. Düzinelerce ölü, düzinelerce yaralı var. Azerbaycan F-16 uçağı ve Türk İHA Bayraktar kullanıyor. Sadece Azerbaycan değil, Türkiye de bizimle savaşıyor” iddiasında bulundu.


Azerbaycan ‘savaş hali’ ilan etti

Azerbaycan’da, cephe hattı ve riskli bölgelerde 24 saat için “Savaş Hali” ilan edildi. Başkent Bakü’de ve bazı kentlerde gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Karar Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalardan sonra alındı. 24 saat için Azerbaycan’da başkent Bakü’nün de aralarında olduğu bazı kentlerde gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanacak.


NATO: Çatışmaları durdurun

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi James Appathurai, yazılı açıklama yaptı. Sivil can kayıpları bulunduğunu belirten Appathurai, “Taraflar acilen çatışmaları durdurmalı. Barışçıl bir çözüm için müzakerelere yeniden başlamalıdır. NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu’nun çabalarını desteklemektedir.” ifadelerini kullandı.


23 kişi hayatını kaybetti

Dağlık Karabağ bölgesinde pazar günü yaşanan çatışmalarda en az 23 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ermeni yetkililer daha önce bölgede çatışan 16 Ermeni’nin öldüğünü duyurmuştu.

Erivan’dan daha sonra yapılan bir açıklamada da bir kadın ile bir çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi. Bakü ise bir aileden 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Böylelikle toplam can kaybı 23’e çıktı.Taraflar ne dedi?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Karabağ bizimdir
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmaların ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Aliyev, “Azerbaycan sadece öz topraklarını savunmaktadır. Dağlık Karabağ, tarihi olarak Azerbaycan toprağıdır ve bu hakikattir. Bu konuda uluslararası hukuk da bizim yanımızdadır. Bütün ülkeler Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanımaktadır.” dedi.

Çavuşoğlu: Azerbaycan’ın yanındayız
Azeri mevkidaşı ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter üzerinden açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, iletisinde “Çözümsüzlükten fayda sağlayacağını düşünen Ermenistan yine haddini aşmıştır, bu defa yanıtını sahada almaktadır. Sahada ve masada Can Azerbaycan’ın yanındayız” ifadelerini kullandı.

Ermenistan Başbakan Paşinyan: Türkiye müdahil olmasın
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Dağlık Karabağ’daki Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığına Türkiye’nin müdahil olmamasının sağlanması” için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan’ın Pazar günü yerel saatte 08.10’da sivil yerleşimlerine saldırıya geçtiğini açıkladı. İki Azeri helikopteri, üç insansız hava aracı ve üç tank yok ettiğini açıklayan Ermenistan, “Yanıtımız ölçülü olacak, durumun sorumlusu Azerbaycan’ın askeri-siyasi liderliğidir” dedi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, “Ermenistan’ın sınırdaki muharebe faaliyetlerini sonlandırmak ve sivillerin güvenliğini sağlamak için karşı saldırıya geçtik” ifadelerini kullandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, köylere yönelik bombardımanda ölü ve yaralılar olduğunu, altyapının zarar gördüğünü söyledi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklaması: İşgal altındaki topraklar geri alınmaya başlandı 

Bir helikopterin düştüğünü ve içindekilerin kurtulduğunu belirten Azerbaycan, 12 Ermeni hava savunma sisteminin imha edildiğini açıkladı. Bölgede 2016 yılında da dört gün süren çatışmalar yaşanmıştı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı yıllardır sorunun çözümü için arabuluculuk faaliyeti yürütüyor. Rusya, Fransa ve ABD’nin yer aldığı Minsk Grubu’nun da benzer yöndeki faaliyetleri henüz bir sonuç vermiş değil.

1 YORUM

  1. Sürekli Karabağ Cumhuriyeti ifadesini kullanmanız bile uluslararası hukuka aykırıdır. Karabağ tarihen Azerbaycan toprağı olmuştur. Şimdi de kendi topraklarında savaş veriyor. Ermeniler Hocalıda soykırım yaptılar, bir milyondan fazla göçkün var. Azerbaycan kendi topraklarını geri almak için haklı davasını yapıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin