Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Tiyatro ve sinema sanatçısı Ayşen Gruda, 74 yaşında hayatını kaybetti. Gruda, uzun süredir Kağıthane Derindere Hastanesi’nde yoğun bakım tedavisi görüyordu. Hastaneden yapılan açıklamada, “Pankreas kanseri ve kanamadan dolayı kendisini kaybettik” denildi. Gruda’nın cenazesi cuma günü Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Hastanede Gruda ile ilgili özetle şu açıklamayı yaptı: “Kendisini 1 aydır yoğun bakımda takip ettik. 2 gündür tansiyonu çok düşük seyretti. Kendisini 13.45’te pankreas kanseri ve kanamadan dolayı kendisini kaybettik. En ileri derecede tedavi etmeye çalıştık, vicdanımız rahat”

Ayşen Gruda’nın torunu Emre Gruda da, “Benim anneannem, hepimizin annesi; aramızdan ayrıldı. ‘Türk halkı beni nasıl gömeceğini bilir’ derdi” açıklamasında bulundu.

Ayşen Gruda kimdir?

Ayşen Gruda 30 Kasım 1945’te İstanbul’da doğdu. Komediye ilgisi çocuk yaşlarda başladı. Yeşilköy’deki evlerinde komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından tiyatroya teşvik edildi.

Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde ‘Domates Güzeli Nahide Şerbet’ karakterini canlandırarak büyük beğeni topladı. Gruda’nın rol aldığı müzikal ve kabareler arasında ‘Hababam Sınıfı Müzikali’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Deve Kuşu Kabare’ de bulunuyor.

Ayşen Gruda, sahnenin yanı sıra sinemada da canlandırdığı rollerle komedi alanında Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından oldu. Beyaz perde de rol aldığı filmler arasında ‘Tosun Paşa’, ‘Süt Kardeşler’, ‘Şabanoğlu Şaban’, ‘Neşeli Günler’ de var. Gruda tiyatro ve sinemadaki rolleriyle çok sayıda ödülün de sahibi oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin