AYM, Osman Kavala dosyasını 15 Aralık’ta görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), Osman Kavala’nın tutuklanması hakkındaki yaptığı başvuruyu tekrar gündemine aldı.

AYM, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Osman Kavala’nın “tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’nın ihlal edildiği” iddiasıyla yaptığı başvuruyu yeniden 15 Aralık’ta görüşecek.

Yüksek Mahkeme’nin, daha önce ertelediği görüşmeyi Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nden gelen “3 Aralık’ta Kavala’nın bir an önce AİHM kararı doğrultusunda tahliye edilmesi” uyarısından sonra gündemine alması dikkat çekti. Konsey, konunun Mart 2021’e kadar takip edileceğini, ardından yaptırımların gündeme gelebileceğini bildirmişti.

DW’ye konuşan AB uzmanı İlke Toygür da ilk akla gelen dosyanın Osman Kavala olduğunu belirterek, Kavala’nın serbest bırakılması için AİHM kararları olduğunu ve Avrupa Konseyi’nden de çağrı yapıldığını hatırlatmıştı.

18 Aralık’ta ise Kavala hakkında açılan son davanın ilk duruşması görülecek. AYM Birinci Bölümü, 15 Aralık’ta Kavala dosyasını kendisi karara bağlayabileceği gibi, dosyayı AYM Genel Kurulu’na da gönderebilecek. Bu durumda, Kavala, AYM Genel Kurulu’nun kararını beklemek zorunda kalacak. Kavala, yargılandığı davada tahliye edilmezse, özgürlüğüne kavuşmak için yine AYM gündemini bekleyecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin