AYM, infaz yasasına itirazı oy çokluğuyla reddetti! AYM Başkanı ve 6 üye şerh düştü

Anayasa Mahkemesi, 90 bin kişiyi tahliye edilmesini sağlayan yeni infaz yasasının şekil yönünden iptali talebini, yasanın özel af niteliğinde olmadığı gerekçesiyle reddetti. AYM Başkanı ve 6 üyesi, İnfaz Yasasının “özel af” niteliğinde olduğu için ancak Meclis kararıyla uygulanabileceğini ifade etti. Ancak itiraz oy çokluğuyla reddedildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) binlerce adli hükümlü ve tutuklunun tahliyesine izin veren İnfaz Yasası değişikliğinin iptali istemini reddetti. Ancak mahkemenin Başkanı Zühtü Arslan ile Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan ile üyeler Engin Yıldırım, Hicabi Dursun, Celal Mümtaz Akıncı, M. Emin Kuz ve Yusuf Şevki Hakyemez karara katılmadıklarına dair şerh yazdı.

Bianet’in haberine göre, şerhlerde, bu yasanın “özel af” niteliği taşıdığı ve uygulanması için Meclis çoğunluğu kararı gerektirdiğini ifade etti.

CHP, “Denetimli serbestlik ve koşullu salıverilmede kimi indirimleri öngören kanunun kimi hükümleri, TBMM’nin iç tüzüğünün 92. maddesine göre af niteliği taşıdığı için hem niteliği taşıyan maddelerin oylamasında hem de tümünün oylanmasında 5’te 3 çoğunluğun kabul oyu açıkça gerekir” diyerek yasayı AYM’ye taşımıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin