AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan uyarı: Masumiyet karinesi mutlak haktır

AYM Başkanı Zühtü Arslan

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, masumiyet karinesinin mutlak bir temel hak olduğunu söyledi. Kamu otoritelerinin devam eden yargılama sürecinde veya beraat kararından sonra kişilerin suçlu olduklarına dair açıklama yapmalarının bu hakkı ihlal edeceğini belirtti.

‘Ben Masumum’ temasıyla düzenlenen 10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programında konuşan Arslan, “Kamu otoritelerinin devam eden yargılama sürecinde veya beraat kararından sonra kişilerin suçlu olduklarına dair açıklama yapmaları masumiyet karinesini ihlal edebilir. Bu nedenle sorumluluk makamında olan yetkililerin bilhassa yargılama sürecinde özenli bir dil kullanmaları gerekmektedir.” dedi.
İnternet ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasının, ‘masumiyet karinesi’nin korunmasını çok daha önemli hale getirdiğini belirten Arslan, AYM’nin gerek norm denetiminde gerekse bireysel başvuruda masumiyet karinesinin yorumuna ve uygulanmasına ilişkin önemli kararlar verdiğini söyledi.

Masumiyet karinesiyle ilgili bireysel başvurularda bu temel hakkın sağladığı güvencenin iki yönüne işaret ettiklerini anlatan Arslan, “Birincisi, suç isnadı altında olan kişinin suçluluğu mahkeme kararıyla sabit oluncaya kadar suçsuz olduğunun kabulü gerekir. Masumiyet karinesinin ikinci yönü ise hüküm sonrasına ilişkindir. Buna göre ceza yargılaması mahkûmiyet dışında bir kararla sonuçlandığında kişinin suçlu görülmemesi, özellikle hakkında verilen beraat kararının sorgulanmaması gerekir.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin