AYM, 74 yaşındaki İlhan İşbilen’in tahliye talebini reddetti

15 Temmuz öncesini kapsayan Hizmet Hareketi’ne yönelik sözde ‘Çatı Davası’ndan Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski AKP milletvekili İlhan İşbilen’in, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı tahliye talebi reddedildi.

AYM başvuran İlhan İşbilen’in avukatı, Koronavirüs salgınında dolayı kalabalık olan cezaevlerinde kalmanın riskli olduğunu, 74 yaşında olan ve kronik rahatsızlığı bulunan müvekkilinin tehlike altında bulunduğunu belirterek tahliye edilmesini istedi.

Başvuruyu inceleyen AYM üyeleri Kadir Özkaya ve Selahattin Menteş, verdiği ara kararda Ankara Sincan Cezaevi’nde Koronavirüs vakasının bulunmadığını iddia ederek, başvurucunun sağlık hizmetlerine erişimin bulunduğunu ve ceza infaz kurumunda İlhan İşbilen’in tutulmasında ciddi bir tehlikenin bulunmadığını öne sürdü.

İki üye verdiği kararda başvurun dosyasının incelenerek ilgili Bölüme gönderilmesine gerek olmadığına hükmetti ve başvuruyu reddetti.

Diğer yandan karar 26 Mart’ta verilirken HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Ankara Sincan Cezaevi’nde 70 yaşındaki bir mahkumda Koronavirüs testinin 25 Mart’a pozitif çıktığı açıklanmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin