Aydın Doğan’ın gözü Milli Piyango’nun özelleştirmesinde

Aydın Doğan hapse atılmamak için Hürriyet gazetesi ve Kanal D'nin de yer aldığı medya grubunu Erdoğan'ın işaret ettiği Demiören ailesine bir gecede devretti.

AKP ve Erdoğan rejiminin baskısıyla geçen yıl Hürriyet ve Posta gazeteleri ile Kanal D televizyonu ve DHA gibi markalarını Demirören ailesine satarak medyadan çekilen işadamı Aydın Doğan, Milli Piyango’nun özelleştirme ihalesine göz kırptı.

Medya şirketlerini 2018 yılı mart ayında 897 milyon dolara Demirören Medya Yatırımları Ticaret AŞ’ye satan Doğan Şirketler Grubu Holding (Doğan Holding), Milli Piyango ihalesine hazırlanıyor.

Yönetim kurulu başkanlığı görevini Aydın Doğan’ın kızı Begümhan Doğan Faralyalı’nın üstlendiği Doğan Holding’in şeref başkanlığını ise Aydın Doğan yürütüyor.

1936 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde doğan Aydın Doğan geçen seneye kadar medya imparatorluğunun sahibiydi. Doğan, Hürriyet ve Posta gazeteleri ile Kanal D televizyonunun aralarında bulunduğu medya şirketlerini Demirören ailesine sattı.

MİLLİ PİYANGO İÇİN İKİ KERE İHALE DÜZENLENDİ

Milli Piyango, 2009 yılında Özelleştirme İdaresi tarafından ihaleye çıkartılmış, ihaleye katılan firmalarda istenen fiyata ulaşılamadığı açıklanmıştı.

2014 yılında gerçekleştirilen ihaleyi ise 2 milyar 755 milyon dolar teklif ile Net Şans-Hitay Ortak Girişim’in kazanmıştı. Ek süreye rağmen ihale bedelinin zamanında yatırılamadığı için ihale iptal edilmişti.

Milli Piyango İdaresi’nin Türkiye Varlık Fonu’na devrinden sonra özelleştirme safahatı tekrar başlamıştı.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafından Milli Piyangonun özelleştirilmesi için İngiltere merkezli Ernst & Young şirketine yetki verildiği iddiası gündeme gelmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin