Ayder Yaylası’ndaki kaçak yapılar yıkılacak

Karadeniz’in yaylalarını ve su kaynaklarını ortadan kaldıran AKP’nin imar politikaları Ayder Yaylası’nı da vurdu. Yıllardır tartışılan yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuştu. Çevre Bakanı Ayder’de plan koşullarına uymayan 50 yapı bulunduğunu, bu yapıların Ağustos sonunda tebligat yapıldıktan sonra yıkılacağını söyledi.

AKP’Lİ BELEDİYELER BETONLAŞTIRDI, AKP ŞİKAYET EDİYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan’ın Rize’deki Ayder Yaylası için “Ayder’i kirlettik, rezil ettik” ifadelerini kullanmıştı. AKP’li belediyelerce yönetilen bölgede yaylaların yokoluşu seçimde ençok konuşulan konular arasındaydı. Türkiye genelinde getirilen ‘İmar Barışı’ uygulamasından yararlanmak isteyen kaçak yapı sahipleri, Doğu Karadeniz’de 183 bini başvuru yapmıştı.

BAKAN KURUM: 50 YAPI VAR HEPSİ YIKILACAK

Kurum “Tespitlerimizde imar barışına, bölgedeki plan koşullarına uymayan 50 yapı var. Bu yapıların da ağustos ayı sonu itibarıyla gerekli tebligatları yaptıktan sonra yıkımlarını yaparak, Ayder’imizi inşallah 2020 yılı sonu itibarıyla örnek bir turizm cenneti haline getirmek istiyoruz.” dedi.

Kurum, Rize’de, bir otelde düzenlenen “İl Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı”na katıldı. Toplantının ardından Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’i makamında ziyaret eden Kurum, daha sonra alan incelemesi yapmak üzere Ayder Yaylası’na geçti.

‘SİZLERİ İNCİTMEDEN, KIRMADAN, DÖKMEDEN…’

Kurum, bazı işletmecilerin salıncakların kaldırılmaması talebi üzerine, “Cumhurbaşkanımız ‘Ayder’i dünyanın en güzel yeri yapın’ diyor. Biz de sizleri incitmeden, kırmadan ve dökmeden buranın dönüşümünü sizlerle birlikte el birliğiyle yapacağız” ifadesini kullandı.

“Ayder Bilgilendirme Programı” toplantısı da düzenleyen Kurum, toplantı çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm, millet bahçesi ve Ayder Çevre Düzenlemesi projelerine ilişkin süreçlerin ilerleme safhasını istişare ettiklerini söyledi.

Bu çerçevede dün iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede önemli kararlar aldıklarını belirten Kurum, “Hem Trabzon’umuzda hem Rize’mizde hem de diğer dört ilimizde iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek maksadıyla dere güzergahı üzerindeki yıkılma ihtimali, yine selin altında kalma ihtimali olan binaların taşınma sürecini hep birlikte görüştük ve belli kararlar aldık” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin