Ayasofya’nın açılışına 3 parti davet edilmedi

24 Temmuz’da Ayasofya’nın kılınacak Cuma Namazı sonrası ibadete açılmasıyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Meclis’te grubu bulunan partileri ve milletvekillerine davetiye gönderdi.

Erbaş, HDP, 2 milletvekili bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve bir milletvekili bulunan Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) davetiye gönderilmediği öğrenildi.

Erbaş’ın vekillere giden davetinde “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’i açılış programına katılımlarınızdan onur duyarız” denildi.

Erbaş davetinde, Tevbe Suresi’ndeki “Allah’ın mescitlerini ancak Allah ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekatını veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler iman eder. İşte doğru yolu bulanlardan olmaları umulur” ifadelerine yer verdi.

Diyanet kaynaklarında edinilen bilgiye göre Erbaş’ın bazı isimleri telefonla arayarak davet ettiği öğrenilirken, HDP kaynakları Erbaş’tan telefon ve davetiye gelmediğini belirtti.

Saadet Partisi Genel Bakanı Temel Karamollaoğlu’na da son anda davetiye gitti. Bugün Partinin Eğitim Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Karamollaoğlu, burada kendilerine Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan bir davet gelmediğini açıkladı. İlerleyen saatlerde partiye davet gönderildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin