Avusturya’da yerel mahkeme, Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesine karar verdi

Avusturya’da bulunan Wells yerel mahkemesi, Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdi. Korkmaz’ın iadesi için yapılan başvurunun biri reddedilirken diğeri kabul edildi. Korkmaz’ın iade kararına itiraz hakkı bulunuyor.

Euronews’in haberine göre ABD Hazinesi’ni dolandırdığı gerekçesiyle Avusturya’da tutuklu bulunan Korkmaz’ın Türkiye’ye mi yoksa ABD’ye mi iade edileceğine dair bu şekilde İlk Derece Mahkemesi kararı alınmış oldu. Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger gelişmeleri sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu:

“ABD Savcıları geçtiğimiz yıl 19 Haziran’da uluslararası yakalama kararı ile Sezgin Baran Korkmaz’ın tutuklanıp, ABD’ye iadesini talep etmişti. Utah Eyaleti Federal Savcılığının iade talebinin dayanağı olan iddianamede 3 farklı suçlama bulunmakta idi. Bu suçlamalar Kara Para aklama, yanıltıcı beyan vermek suretiyle soruşturmayı karartma/engelleme ve ABD’ 2018 yılından bu yana tutuklu olan Jacob Ortell Kingston’u yanıltmak suretiyle kendisinden para almak olarak belirlenmişti.”

Kara para aklama iddiası iade için yetersiz bulundu

“Avusturya Wells mahkemesi Kararında ABD savcılarının iddianamesini ve iade taleplerini kara para aklamak yönünden yetersiz buldu ve Korkmaz’ın Kara Para Aklama iddiası kapsamında ABD’ye iade edilmesini reddetti. Mahkemenin bu konudaki red kararı ABD gerçekleştirilen vergi usulsüzlüğü suçunun yapıldığını Korkmaz’ın bildiğine dair ABD’li savcıların herhangi bir delillerinin olmamasına dayanıyor.”

Soruşturmayı engelleme suçundan iadesine karar verildi ama temyiz yolu açık

“Diğer yandan aynı mahkeme Korkmaz’ın soruşturmayı engelleme ve Jacob Ortell Kingstonu yanıltmak suçlamalarından yargılanmak üzere ABD’ye iade edilmesine karar verdi. Avusturya’ da ABD’nin talebi üzerine iade yargılamasını başlatan Wells savcılığının ve Korkmaz’ın bu kararı İstinaf ederek Bölge İstinaf Mahkemesine taşıma hakkı bulunuyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin