Avusturya’da, Gülen Hareketi üyelerini MİT’e raporlayan 3 casus tutuklandı

Avusturya’nın batısında bulunan Tirol eyaletinde MİT adına çalışan 3 casusun geçtiğimiz 20 Haziran’da gerçekleştirilen operasyonla tutuklandığı açıklandı. İki erkek ve bir kadının, MİT adına Gülen hareketinin 800 üyesini raporladığı belirtiliyor.

Avusturya Haber Ajansı’nın haberine göre, İçişleri Bakanlığı’nın bu konu hakkında Perşembe günü bir açıklama yaptı. Üç şüpheliden ikisinin ilk tutuklamalar sonrası Innsbruck hapishanesine nakledildiğini duyuruldu. Tutuklamalara özel görev gücü Cobra’da katıldı. Sorgulama ve gözaltı kontrolünün ardından, zanlıların serbest bırakıldığı da bildirildi. Innsbruck savcılığından bir sözcü, yeni süreçte zanlıların tutuklama başvurularının reddedildiğini, ancak temyiz başvurusunda bulunulduğunu söyledi. Bu konuda mahkeme tarafından henüz bir karar verilmedi.

Avusturya Devlet Güvenlik ve İstihbarat Müdürlüğü (DSN) ve Devlet Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi (LVT) tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında şüpheli 3 casusun, ülkedeki Türk vatandaşlarını veya Avusturya’da yaşayan Türk kökenli Avusturya vatandaşları hakkında MİT’e bilgi aktardıkları aktarılıyor.

Üç şüpheliden ikisinin operasyon sonrası Innsbruck hapishanesine nakledildiği duyuruldu

Veri taşıyıcılar, cep telefonları ve boş tabancalar ele geçirildi

Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda veri taşıyıcısı, cep telefonu ve alarm tabancası ele geçirildi. İçişleri Bakanlığı’na göre, şüphelilerle ilgili soruşturmalar bu yılın Şubat ayında başladı. Ayrıca, iddia edilen mağdurlar sadece Gülen hareketinin üyeleri olmadığı da aktarılıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

 1. “Tutuklamalara özel görev gücü Cobra’da katıldı. Sorgulama ve gözaltı kontrolünün ardından, zanlıların serbest bırakıldığı da bildirildi. Innsbruck savcılığından bir sözcü, yeni süreçte zanlıların tutuklama başvurularının reddedildiğini, ancak temyiz başvurusunda bulunulduğunu söyledi. Bu konuda mahkeme tarafından henüz bir karar verilmedi.”

  Arkadaşlar bu nasıl bir haber yazmaktır? Adamlar tutuklandı diye başlık atmışsınız ama haberin içinde serbest bırakıldı demişsiniz. Eğer gözaltı ve ifade alma işlemi yapıldıysa bu tutuklama değildir zaten. Yok cezaevine girip itiraz üzerine tahliye edildilerse bile yine de son durumu baz almak ve tutuklandı yazmamak gerekir.

  Ayrıca şu;
  “Innsbruck savcılığından bir sözcü, yeni süreçte zanlıların tutuklama başvurularının reddedildiğini, ancak temyiz başvurusunda bulunulduğunu söyledi.” ifadesi haberi iyice içinden çıkılmaz hale getirmiş. Yeni süreç nedir? Kim neye itiraz ediyor kim temyiz ediyor belli değil. Zanlılar niye tutuklama başvurusu yapsın ki? Tutuklanmadılarsa başlıkta niye tutuklandı yazıyor? Bildiğiniz gibi hukukun işlediği ülkelerde tutuklama çok ciddi bir adli tedbir uygulamasıdır. Ortada vahim bir suçlama var demektir. Nitekim haberinizde bahsi geçen iddiaya göreşüpheliler çok büyük bir suçlamayla karşı karşıya. Hal böyle olunca adli tedbir uygulaması da ciddi olmalı. Zanlılar gerçekten tutuklandıysa haberin içinde serbest kalanlar kimler? Yok gerçekten serbest bırakıldılarsa o zaman iki ihtimal var: Ya Avusturya adli makamları Hizmet mensuplarına veya diğer insanlara yapılan bu haksızlığı önemsemiyor ya da delilleri inandırıcı bulmadılar.

  Her durumda ya başlıktaki bilgi yanlış veya içerideki bilgi yanlış…Belki de tercüme hatası var. Google Translate tercümesi mi yoksa? İnşallah yanlışı düzeltirsiniz.

  Biraz itina lütfen.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin