Avustralya Kardinali George Pell’e ‘taciz’den 6 yıl hapis

Avustralya Kardinali George Pell, ‘iki erkek çocuğa cinsel taciz’ iddiasıyla yargılandığı davada suçlu bulunarak 6 yıl hapis cezası aldı.

Eski Vatikan Ekonomi Bakanı da olan 77 yaşındaki Pell, uzun dönemdir taciz skandallarıyla sarsılan Katolik Kilisesi’nde çocuk istismarından hapse giren ilk üst düzey isim oldu. Pell, bir dönem Katolik dünyasının ruhani lideri Papa’nın yakın danışmanları arasındaydı.

Euronews’in haberine göre, Melbourne Bölge Mahkemesi’nde görülen davada hakim, Pell’in 1996-2001 yıllarında başpiskoposluk yaptığı dönemde kilise korusunda bulunan 13 yaşındaki iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunduğuna hükmetti.

Taciz olayı 22 yıl önce yaşandı

Televizyonlardan canlı yayınlanan duruşma esnasında, hakim Peter Kidd, Pell’e “İki kurbana karşı sert ve zorlayıcı bir cinsel saldırı gerçekleştirdin.” dedi.

Mahkeme jürisi, 12 Aralık 2018’de, Pell’in, Aralık 1996 ve Şubat 1997’de Melbourne Başpiskoposu olarak görev yaptığı St. Patrik Katedrali’nde o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar verdi. 27 Şubat’ta hakim karşısına çıkan Pell’in, karar duruşmasına kadar gözaltında tutulmasına hükmedilmişti.

Mağdurlardan biri uyuşturucudan öldü

Dava sürecinde hayattaki mağdurlardan birinin ifadesine başvuruldu. Diğer mağdur ise 2014 yılında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetti.

Avustralya yönetimi geçen yıl cinsel istismar mağdurları çocuklardan ve ailelerinden resmen ‘ulusal özür’ dilemişti.

Suçlamaları kabul etmeyen ve temyiz başvurusunda bulunan Pell, Haziran’da temyiz, üç yıl sekiz ay sonra ise kefalet başvurusu yapabilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin