Avukatınız karşınızda!

Adil bir yargılamanın en önemli koşullarından biri, hiçbir engelle karşılaşılmadan avukata ulaşılabilmesi olarak gösterilir. Ancak, Türkiye’de maddi imkânsızlıklar sebebiyle avukata ulaşılamaması, mevzuat ve fiili uygulamalarla avukatlara zorluk çıkartılması ya da avukatların siyasi tercihleri nedeniyle mağdurlara hukukun gerektirdiği şekilde yardım etmemesi yargılamaların adil yapılmadığının en önemli göstergesi olarak karşımızda duruyor.

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL sürecinde, avukata erişim konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Bazı avukatlar açılan soruşturma ve davaları üstlenmek istemiyor bazıları da astronomik rakamlar talep ediyor. Baroların atadığı ya da ücretli olarak görev üstlenen avukatlara ise görevlerini gerektiği şekilde yapmak istediklerinde baskı uygulanıyor.

Hukuki mücadelenin gerektiği şekilde yapılabilmesi ve adil yargılamalara katkı sağlamak için bir kısım gönüllü avukat, mağdurlara online hizmet vermeye başladı.

‘Mağdura kimlik sorulmaz…’ sloganıyla yola çıkan gönüllü avukatlar, görüşü ne olursa olsun herkese yardımcı  olmak için platform oluşturduklarını söyledi. Kendilerine WhatsApp veya [email protected] mail adresi üzerinden ulaşılabildiğini belirten gönüllü avukatlar, mağdurların danışabilecekleri konu başlıkları ile avukatların WhatsApp numaralarını şöyle sıraladı:

– CEZA SORUŞTURMASI VE CEZA DAVALARI HAKKINDA YAŞANAN SORUNLAR VE ÖĞRENİLMEK İSTENEN KONULAR HAKKINDA SORULAR.

– İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALANLARIN YAPMASI. GEREKENLER KONUSUNDA Kİ SORULAR.

– İDARİ YARGILAMA SÜREÇLERİ HAKKINDA Kİ SORULAR.

– SÜREÇTEN KAYNAKLANAN ALACAK DAVALARI VE İCRA TAKİPLERİ HAKKINDA Kİ SORULAR.

– ELKOYMA, KAYYIM ATAMA KARARLARI SONRASINDA HAKSIZ KESİLEN VERGİ VE SSK CEZALARI KONUSUNDA YAPILMASI GEREKENLER HAKKINDA Kİ SORULAR.

– BARO TARAFINDAN ATANAN AVUKATLA YA DA ÖZEL AVUKATLA ÇALIŞMA KONUSUNDA ÖĞRENİLMEK İSTENEN KONULAR VE YAŞANAN SORUNLARLA İLGİLİ SORULAR.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin