Avukat Akkoç’tan çarpıcı ByLock açıklamaları: Yargıtay’ın bozma kararları beraat getirir

Avukat Murat Akkoç

ByLock davalarını yakın takip eden Avukat Murat Akkoç, son dönemde Yargıtay’dan verilen bozma kararlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Sosyal medyada twiter hesabından hukuki değerlendirmelerde bulunan Akkoç, “Yargıtay, ByLock indirmek ve kullanmak suçtur içtihadından sonra ‘ikrar’ yapmayanlar yönüyle son sekiz ay içinde ‘delillerin  tam toplanmadığı’ gerekçesiyle çeşitli ‘bozma’ kararları vermiştir” dedi.

‘Bozma kararları dikkate alınarak savunma nasıl yapılmalıdır’ başlığı altında paylaşımlarda bulunan Akkoç şu uyarılarını sıraladı:

BOZMA KARARLARI ÇOK ÖNEMLİ,

– Öncelikle Yargıtay içtihadını değiştirmediği surece IKRAR baskısı, tavsiye ve telkini kimden gelirse gelsin kesinlikle itibar edilmemelidir. Yargıtay dosyada IKRAR varsa delillerin toplanmasına gerek görmeksizin ceza kararlarını maalesef onuyor.

-ByLock isnadıyla yargılananlar yönüyle Yargıtay’ın bozma kararları çok önemlidir ve bozma kararları dikkate alınarak  hazırlanacak iyi bir savunma, İstinaf yada Yargıtay temyiz dilekçesi kişinin BERAAT etmesini sağlayacaktır.

EKSİK DELİLLER MUTLAKA MAHKEMEDEN TALEP EDİLMELİ

-Bylock isnadıyla yargılanan her kişinin dosyasında mahkeme aşağıda delilleri Yargıtay bozma kararları gereği mutlaka toplamak zorundadır. Kişiler eksik delil varsa mutlaka mahkemeden talep etmelidir.

-Deliller toplanmadan karar verilmişse bu durum İstinaf ve Yargıtay temyiz dilekçesine mutlaka yazılmalıdır. Dosya daha önce üst mahkemelere gitmişse EK BEYAN dilekçesi hazırlanarak yerel mahkeme aracılığıyla dosyaya gönderilmelidir

HTS YER-SAAT-TARİH BİLGİLERİ İLE CGNAT ve BYLOCK KAYITLARI UYUMUNU KONTROL EDİN

-Tüm deliller toplanmışsa kişilerin yapması gereken ONEMLI ve EN HAYATİ DAVRANIŞ ByLock Log kayıtları-BTK IP CGNAT kayıtları (zaman damgalı)-Gsm şirketlerinden gelen HTS kayıtlarındaki TARIH-SAAT-YER bilgilerinin üç kayıtta da birbiriyle uyumlu olup olmadığını kontrol etmektir.

-Kayıtlar arası uyumsuzluk-eşleşmeme incelemesine dair mumkunse bir adli bilişimciden özel bilirkişi raporu alınmalı değilse herhangi bir bilişimciden özel destek alınarak dilekçe hazırlanmalıdır.

BTK SAHTE IP OLUŞTURDU ŞÜPHESİ GÜÇLENDİ

– Bu üç ayrı kurumdan gelen kayıtlar kurumların alt yapı eksiklikleri ve CGNAT sisteminin kendisinden kaynaklı sorunlar nedeniyle kesinlikle eşleşmemektedir. Diğer taraftan incelediğimiz 250 dosya sonrasında BTK ‘nın sahte IP kayıtları oluşturduğu yönünde ciddi şüphelerimiz vardır

– Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ısrarla listeleri oluşturduğu Bylock soruşturma dosyasını ve Bylock server’ının imajı alınmış yedeğini Bylock yargılaması yapan Ağır Ceza Mahkemelerine ve avukatlara vermemesinin nedeninin IP kayıtları sahteciliği olduğu kanaatini taşıyoruz

– Ceza yargılamasında elde edilen delillerde %1 şüphe olması halinde o delil hükme esas alınamaz. Bylock isnadıyla yargılanan kişiler %1 şüpheyi fazlasıyla karşılayacak uyumsuzluk dilekçesini mutlaka dosyasına diğer itirazlarla birlikte koymalıdır.

– Bunlarda mümkün değilse ilgi kayıtların tarafımıza ulaştırılması halinde vaktimizin uygunluğu ölçüsünde  kişilere uyumsuzluklar yönüyle dilekçe desteği verilecektir.

EK BEYAN DİLEKÇESİ İLE DOSYANIZI GÜNCELLEYİN

-Yine tekrar etmek isteriz ki dosyanız daha önce üst mahkemelere gitmişse dahi uyumsuzluk dilekçenizi ve almışsanız özel uzman raporunu EK BEYAN dilekçesi hazırlanarak yerel mahkeme aracılığıyla dosyanıza gönderebilirsiniz.

AYM ve AİHM KONJOKTÜREL BYLOCK KARARLARINI BOZAR

-Bu usuli ve esasa ilişkin itiraz dilekçelerin dosyaya konulması çok önemlidir. Bu yanlış konjonkturel kararlar ya Istinafta ya Yargıtay’da ya AYM’de en nihayetinde AHIM’de mutlaka bozulacaktır.

-Örnek dilekçeler yönüyle http://bylocksavunma.blogspot.com  adresindeki ByLock savunma, İstinaf ve Yargıtay temyiz dilekçelerinden faydalanabilirsiniz.

-ByLock isnadıyla halen yargılanan kişiler dosyalarına gelen BTK ve MİT kayıtlarına uyumsuzluk yönüyle itiraz etmeleri çok önemlidir. Örnek itiraz dilekçesi http://bylocksavunma.blogspot.com  adresine konulmuştur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin