Avrupa’nın, kurt sürüleri ile başı dertte

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Küresel ısınma ve doğadaki dengelerin bozulması sebebiyle yiyecek bulmakta zorlanan kurt sürüleri Avrupalı çiftçilerin kabusu oldu. Avrupa ülkeleri kurt sürüleri ile baş etmenin çaresini arıyor.

Yabani kurtlar, son bir yıl içerisinde Fransa’da 10 bin, Almanya’da 7 bin 500, Hollanda’da bin 500 koyunu telef etti. Her gün ortalama iki koyunun Hollanda’nın Almanya sınırı yakınındaki çiftliklerde kurtlar tarafından boğazlandığına dikkat çeken Hollanda Çiftçiler Birliği, ‘Yetkililer eğer dikkatli olmazsak, Doğu Hollanda yakında koyunsuz olacak’ açıklaması yaptı. Çiftçiler Birliği Başkanı Saskia Duives, kurtların hızlı şekilde çoğalmasından dolayı endişeli olduklarını belirterek, “Biz sadece maddi hasara değil, aynı zamanda güvenlik duygusuna da endişeliyiz.” dedi.

AB KARARI GEREĞİ KURTLAR KORUMA ALTINDA

Avrupa Birliği direktifi doğrultusunda kurt sürülerinin korunması sebebiyle yaban hayvanlarının avlanamadığını belirten Saskia Duives, koyun çiftçilerinin hayvanları kapalı alanda tuttuklarını ve dışarıya çıkartmaktan endişe ettiklerini söyledi.

AB yabani hayvanları koruma kriterlerine göre çiftçiler, koyunlarının kurt ısırmasından kaynaklı öldüğünü kanıtlaması durumunda tazminat alma hakkına sahip. Bu başvurular Fauna Fonu’na yapılıyor ve kurum DNA testleri gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar yapılan testlerin sonuçları, boğazlanan koyunların neredeyse tamamının kurtlar tarafından öldürüldüğünü ortaya koyuyor. Fon da, öldürülen koyun sayısının arttığını kabul ediyor.

“HÜKÜMETLER ÖNLEM ALMALI”

Koyun çiftçilerine tavsiyelerde bulunan Çiftçiler Birliği Başkanı Saskia Duives, üreticilere ve hükümete şu çağrıyı yaptı: “Kurtların varlığının gerekliliğini düşünenler de var. O halde görev bize düşüyor. Koyun sürüleri için peyzaj yönetimi çok önemlidir. Bunların ortadan kaybolmasına izin veremeyiz. Koyunları çitle korumak için maliyetler maalesef çok yüksek.. Bu konuda hükümet çiftçilere yardımcı olmalı. Yöneticilerin çiftçiler için daha fazla önlem almasını istiyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin