Avrupa’dan Venezuela lideri Maduro’ya 8 gün süre

Avrupa’nın önde gelen ülkeleri, internet üzerinden koordineli bir şekilde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya ültimatom verdi.

Almanya, İspanya, Fransa ve İngiltere temsilcileri Maduro’ya 8 gün içinde seçim çağrısı yapmasını, aksi takdirde kendisini ‘geçici başkan’ ilan eden Juan Guaido’yu tanıyacaklarını açıkladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Twitter’dan paylaştığı mesajda “İspanya’nın Latin Amerika’da sorumluluğu var… Hükümetleri değiştirmek ya da düşürmek istemiyoruz. Venezuela’da demokrasi ve özgür seçim istiyoruz.” yazdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Venezuela halkının özgür şekilde geleceğini seçme hakkı var. 8 gün içinde yeni seçim ilan edilmezse Guiado’yu fiili başkan olarak kabul edeceğiz.” tweeti attı.

Almanya hükümet sözcüsü Martina Fietz, Twitter’dan yaptığı açıklamada “8 gün içinde seçim ilan edilmezse, siyasi süreci başlatacak ve Avrupalı müttefikleriyle ortak çalışacak Guaido’yı geçici başkan olarak tanımaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da “Eğer 8 gün içinde yeni ve adil seçimler yapılmazsa, İngiltere, ülkeyi demokrasiye götürecek siyasi süreçte Guaido’yu başkan olarak tanıyacak.” dedi.

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Guaido, geçen hafta kendisini ülkenin başkanı ilan etmiş, başta ABD olmak üzere Kanada, Şili, Peru, Brezilya, Guatemela, Kolombiya ve Paraguay da Guaido hükümetini tanıyacaklarını açıklamıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Guido’yu darbe yapmakla suçladı ve ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin