Avrupa’da Mevlana Akşamları

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Mevlana ve hoşgörü etkinliği çerçevesinde düzenlenen Avrupa’da Mevlana Celaleddin Rumi Akşamları yoğun ilgi görüyor. Avrupa ülkelerinin farklı şehirlerinde düzenlenen etkinliklerin sonuncusu, Belçika’nın Gent şehrinde yapıldı.

‘MEVLANA’NIN GEL ÇAĞRISINA DÜNYA ÇOK DAHA MUHTAÇ’

Programın açılış töreninde konuşan Teolog Bahattin Koçak, yaşadığımız dönemde insanlığın Mevlana’yı tanımaya her zamankinden daha çok ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Mevlana’nın “gel” çağrısının dünyanın pek çok yerinde yankılandığını belirten Koçak, bu etkinliğe iştirak edenlerin de bu çağrıya kulak verdiğini dile getirdi.

‘FARKLILIKLAR İLHAM KAYNAĞI OLMALI’

Törene katılan Hollandalı Rumi Araştırmacısı Jan Paul Buys, Mevlana’nın farklı dil, din ve kültürlere kucak açan görüşlerine insanlığın muhtaç olduğunu ifade etti. İnsanlar arasındaki farklılıkların, çatışmalara gerekçe değil tersine ileriye dönük barışa sevgi ve saygıya dayalı güzel ilişkilere ilham kaynağı olması gerektiğini vurgulayan Paul Buys, Mevlana’nın yaşadığı dönemde bunu çok iyi gördüğünü anlattı. Buys “Gent şehrinde bir kilisede farklı din ve mezhepten yüzlerce insan, bu sevgi atmosferi çerçevesinde burada buluştu. Mükemmel bir akşam oldu. Semazen Abdulkadir Dikici gerçekten bizlere güzel bir gösteri sundu. Her şey mükemmeldi.” diye konuştu.

Gent Sint Pieterskerk salonunda okunan ezanın ardından, neyzen Mevlüt Akgüngör ve oed ustası Rober Micin katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Musiki eşliğindeki sema gösterisinin ardından program sona erdi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin