Avrupa’da en fazla yaşlı nüfus İtalya’da!

Koronavirüsün en çok yaşlıları etkilemesi ve 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı getirilmesiyle birlikte gözler en fazla yaşlı nüfusunun olduğu ülkelere çevrildi. 2019 yılı verilerine göre Avrupa’da en yaşlı nüfusa sahip olan ülke İtalya oldu.

AB İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerinden elde edilen bilgilere göre, Avrupa’daki yaşlı nüfus ortalaması yüzde 20 oldu. Araştırma 2019 yılı verilerine kapsarken, yine Avrupa ülkelerinde içinde Türkiye’deki yaşlı nüfus oranının yüzde 8,8 olduğu görüldü. Böylelikle Türkiye’nin 41 ülke içinden 40. sıraya yerleştiği saptandı.

41’inci sırada ise yüzde 8,8 ile Ermenistan yer alırken, en fazla yaşlı nüfusuna sahip ülkenin İtalya olduğu belirlendi. Buna bağlı olarak İtalya’da 65 yaş üstü nüfus oranının yüzde 22 olduğu gözlendi. İtalya’yı Yunanistan ve Portekiz takip ederken, Almanya, Fransa, İspanya, Belçika ve İngiltere yaşlı nüfus oranının yüksek olduğu diğer ülkeler oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakıldığında ise geçen yıl Türkiye’deki 65 yaş üstü nüfusunun 7 milyon 550 bin 727 kişi olduğu, bununda toplam nüfusa oranının yüzde 9,1 olduğu kaydedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin