Avrupa Yargı Kurulları Ağı’ndan HSYK’ya muhtıra

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) gözlemci statüsüyle dâhil olduğu Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ) yönetim kurulu dün Brüksel’de toplanarak HSYK’nın gözlemci pozisyonundan uzaklaştırılmasıyla ilgili genel kurul çağrısı yaptı.

Önümüzdeki Aralık ayında toplanacak genel kurulda, HSYK’nın durumuna karar verilecek.

ENCJ, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrasında HSYK’nın yargıçların atanması, açığa alınması, ihraç edilmesi ve yargılanması konularında yargı bağımsızlığına uygun davranmadığı görüşünü yineledi. ENCJ, bu konuda edindiği bilgilerin ilkelerle örtüşmediğini de belirtti.

ENCJ.eu adresinde yayınlanan kısa bildiride, darbe teşebbüsünden sonra binlerce hâkim ve savcının görevden alınması ve tutuklanması sebebiyle ayrıntılı bilgi talep edildiği ancak tatmin edici bir cevap alınamadığı vurgulandı.

Bunun üzerine ENCJ yönetim kurulu, HSYK’nın artık gözlemci statüsünün gereklerini yerine getirmediği gerekçesiyle genel birleşimde HSYK’nın bu pozisyondan uzaklaştırılması talebinde bulundu.

1 Haziran 2016’da Varşova’da yapılan seçimlerle birlikte ENCJ’nin yönetim kurulunda şu ülkeler bulunuyor: Başkan Nuria Diaz Abad (İspanya), Fransa, İrlanda, italya, Hollanda, Romanya, Slovenya ve İskoçya.

2004’te kurulan ENCJ, ülkelerdeki yargı organlarının Avrupa Birliği içerisinde temsil edilmesini ve bağımsız bir yargının oluşması yönünde çalışmalar yapmayı hedefliyor. Kurul, Belçika yasalarına göre işleyen bir yapıya sahip.

ENCJ’nin İngilizce bildirisi için tıklayınız.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin