Avrupa ve ABD aşı alma yarışına girdi, Türkiye sessiz

Koronovirüse karşı dünya genelinde kısmen onaylı 6, faz 3 aşamasında 11 aşı çalışması yürütülüyor. Geçtiğimiz günlerde virüse karşı yüzde 90 etkili olduğu açıklanan Pfizer-BioNTech aşısı için yarış başladı. Dünya nüfusunun yalnızca yüzde 14’ünü oluşturan zengin ülkeler 1 milyardan fazla dozu satın aldı. Şirket, 2021 sona kadar 1,3 milyar doz aşı üreteceklerini açıklamıştı. Türkiye’nin söz konusu aşı alımıyla ilgili ne yaptığı konusunda şu ana kadar açıklama yapılmadı. Sipariş verildi mi, verildi ise ne kadar istendi gibi sorular cevapsız.

Birleşik Krallık merkezli Global Justice Now isimli kampanya ekibinin analizine göre aşının yüzde 80’inden fazlası şimdiden zengin ülkelere satıldı. Analiz, dünya nüfusunun yalnızca yüzde 14’ünü oluşturan zengin ülkelerin 1 milyardan fazla dozu satın aldığını gösterdi. Avrupa Birliği 300, ABD ise 600 milyon dozluk aşıyı garantiye alırken Birleşik Krallık da 40 milyon dozluk ön sipariş verdi.

Global Justice Now’ın yöneticisi Nick Dearden, “İlaç sisteminin ne denli eşitsiz olduğuna dair daha net bir örnek göremezsiniz. Bazıları milyarlarca pound kazanırken diğerleri tedaviye gücü yetmediği veya satın alacakları bir ilaç kalmadığı için ölüyor. Bu değişmeli.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin