Avrupa Konseyi’nden seçim öncesi Türkiye’ye denetleme heyeti

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) 7 üyesi 24 Haziran’da yapılacak  seçimlerin öncesinde Türkiye’ye ziyarete bulunacak. 29-30 Mayıs tarihlerinde Türkiye’de görüşmeler yapacak olan heyet 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin hazırlıklarını denetleyecek.

Ukraynalı parlamenter Olena Sotnyk’un liderliğinde gidecek olan heyet TBMM başkanı, AKPM Türkiye delegasyonu, Cumhurbaşkanlığı adayları veya temsilcileri, siyasi partilerin liderleri veya temsilcileri ile görüşmeyi planlıyorlar.

Yüksek seçim kurulu (YSK), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) , medya temsilcileri ve STK temsilcileri de görüşme takviminde yer alıyor. Ziyaretlerin sonunda bir bildiri yayınlayacak olan heyette, Fransa’dan Nicole Duranton ve Maryvonne Blodin, Birleşik krallıklardan Lord David Blencathra, Danimarka’dan Nikolaj Villumsen, İtalya’dan Adele Gambaro ve ayrıca AKPM Türkiye raportörü Estonyalı parlamenter Marianne Mikko yer alacak.

Avrupa Parlamentosu, gözlemci göndermeme kararı aldı

Avrupa parlamentosu iki gün önce yaptığı açıklamada 24 haziran seçimlerine gözlemci göndermeyeceğini duyurdu. “Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Demokrasi Destek ve Seçim Koordinasyonu Grubu Eş Başkanları David McAllister ve Linda MçAvan yaptıkları ortak açıklamada, “AP, Türkiye’de 24 HAziran’da yapılacak seçim sürecini denetlemeyecek, süreç ve seçim sonuçları hakkında yorum yapmayacak” ifadeleriyle AP’nin tavrını ortaya koydu.

AGİT daha fazla gözlemci gönderecek

Türkiye’nin daveti üzerine seçimleri gözlemlemek için kalabalık bir heyetle Türkiye’ye gidecek olan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) işe  24 Haziran seçimlerine kalabalık bir heyetle gidecek. Ön ziyaretin ardından uzun dönemli 28, kısa dönemli 350 gözlemci ülke genelinde seçimleri gözlemlemek için görevlendirilecek. Daha önceki seçimlerde ortalama 30-40 temsilci bulunuyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin