Avrupa Konseyi: Sırf Gülen hareketine mensup olduğu için binlerce insan hapishanelerde

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde  (AKPM) Türkiye’de darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler konuşuldu. Türkiye gündeminin “acil konular” arasında değil de “güncel meseleler” arasında konuşulması Avrupalı parlamenterlerden tepki aldı. Lüksemburg’lu parlamenter Yves Cruchten, Avrupa Konseyi adına hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Ayrıca, sırf Gülen hareketine mensup diye binlerce hakim, polis, öğretmenin cezaevine atıldığını ve bunun kabul edilemez oluğunu söyledi.

Darbe girişimi sonrasında, yaşanan hukuksuzluklar ve insan hakları ihlalleri, Avrupa Konseyi ile birlikte çalışan kurumlar tarafından defalarda dile getirilmiş, uyarılarda bulunulmuştu. Cezaevlerinden gelen işkence haberlerinden sonra Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) hapishaneleri denetlemek üzere Türkiye’ye gitti. AKPM’nin sonbahar oturumu darbe sonrası parlamentonun ilk toplantısıydı. Genel kurul alacağı kararlar merakla beklenirken, genel kurul öncesi toplanan divan kurulu Türkiye konusunu acil gündemler arasında değil de güncel konular arasında görüşme kararı alması bir çok parlamenter tarafından eleştirildi.

“Burasının TV’lerdeki açık oturumlardan farkı kalmadı”

Lüksemburg’lu parlamenter Yves Cruchten, “burası beni hayal kırıklığına uğratıyor. Televizyonlardaki açık oturumlardan hiç bir farkı yok, gerçek kararlar alamıyoruz kedimizi küçük duruma düşürüyoruz. Türkiye’deki insan hakları ihlallerini daha ciddi ele almalıyız. Darbeyi kınarken, darbeden sonra olanları da aynı şekilde izlemeliyiz. Türkiye’de Erdoğan bugün idamdan bahsediyor, sırf, Gülen hareketine mensup diye 125 gazeteci, on binlerce hakim, savcı, öğretmen, gazeteci tutuklandı. Bunu nasıl kabul edemeyiz. Temelinde öncenden hazırlanmış listeler var. Sayın parlamento başkanının dün Mevlut Çavuşoğlu’nu takdim ederken yatığı konuşmada bunlara ilgi tek cümle yer vermemesine şaşırıyorum” ifadelerini kullanıldı. Güneydoğuda seçilmiş belediye başkanları tutuklanıyor, televizyonlar kapatılıyor, bunlar her gün karşılaştığımız durumlar mıdır, onun için mi güncel işler olarak ele alıyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Türkiye heyetinden darbeci general Mehmet Dişli’nin kardeşi Şaban Dişli, darbe gecesi düğünde olduğunu iddia ederken, Sakarya kaymakamının kendisini koruması için tahsis ettiği polislerden de şüphelendiğini söyledi.  Bunun dışında Türkiye’de doların yükselmesini de Gülen hareketine bağladı.

Yarın AİHM’in önüne binlerce dosya gelirse bu hiç olmaz

EPP grubundan Alex Ficher’de Türkiye’ ile ilgili ciddi kaygılar taşıdıklarını ifade ederken özellikle medya ve ifade özgürlüğü noktasında ciddi sorunlar gördüklerini söyledi.  Geleceğe yönelik AİHM’in önüne binlerce dosya gelirse bu Türkiye adına hiç iyi  olmaz yorumunu yaptı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin