Avrupa karakışa teslim, Paris kar altında

Kuzey yarım kürede etkisini sürdüren  soğuk havalar, Fransa’nın başkentinde kara dönüştü. Önceki hafta yoğun yağışların ardında sel ve su baskınları yaşayan Paris’te hava sıcaklıklarının -7’ye kadar düşmesiyle şehir  beyaz örtü ile kaplandı. Avrupa’nın birçok bölgesinde soğuk hava etkisini sürdürürken turizm şehri Paris’te  yoğun kar yağışı nedeniyle Eyfel Kulesi ziyarete kapatıldı.

Batı Avrupa’yı etkisi altına alan kar yağışı ve dondurucu soğuklar başta Fransa, İngiltere ve İsveç’te hayatı olumsuz etkilerken, can kayıplarına yol açtı.

Avrupa’da yoğun kar yağışı Fransa, İngiltere, Avusturya ve İsveç gibi orta ve batı Avrupa ülkelerini etkisi altına alırken, oto yolları trafiğe kapatan kötü hava koşulları can kayıplarına neden oldu. Diğer Avrupa ülkelerinde ise tam tabiriyle karakış yaşanıyor.

Bu yıl soğuk ve yağışlı hava Avrupa’yı etkisi altına aldı. Şubat başında Doğu Avrupa kar ve soğuk hava dalgasına teslim olurken, iki gündür soğuklar Batı Avrupa ülkelerine kaydı. Moskova’da rekor kar yağışı görüldü, Paris’te 45 bölgede turuncu alarm verildi, Madrid’de de yollar kapandı. Şiddetli kar yağışı Avrupa ile de sınırlı kalmadı. İran’ın başkenti Tahran’da da geçtiğimiz günlerde kar yağışı nedeniyle havalimanları uçuşlara kapatıldı. İstanbul’da ise bu yıl kış gelmek bilmedi. Kar tahminleri hüsranla sonuçlanırken, şimdi gözler şubat ayının ikinci yarısına çevrildi. 15 Şubat’ta yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgasının İstanbul’u da etkilemesi bekleniyor.

FRANSA, İNGİLTERE, İSVEÇ’TE DONDURUCU SOĞUKLAR HAKİM

Batı ve orta Avrupa’da şiddetli soğuk ve yoğun kar yağışı, İngiltere, Fransa, Avusturya ve İsveç’te günlük hayatı durdurma noktasına getirdi.

Kara kışın etkili olduğu bölgelerde en az 7 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan trafik kazaları ve kapanan yollar nedeniyle büyük miktarda maddi zarar meydana geldi.

Soğuk hava şartlarının hakim olduğu Balkanlar’da ise mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları, ilkbaharı aratmadı.

Paris’e ve banliyölerine servis yapan otobüsler ile tren seferlerinde aksamalar yaşandı. Özel araçlarıyla trafiğe çıkan birçok sürücü, aracını şehrin belirli noktalarına kurulan ‘acil barınaklara’ bırakmak zorunda kaldı.

Paris genelinde genelinde 46 barınak kurulurken, yaklaşık 700 kişi önceki geceyi burada geçirdi. Şehirde bazı uçuşlar pistteki buzlanma nedeniyle ertelenirken bazıları da iptal edildi. Bugün etkisini artırması beklenen yağış nedeniyle kar kalınlığının 20 santimetreye ulaşması bekleniyor.

Geçen hafta yağmur nedeniyle taşan ve su seviyesi 1.50 metreden 6 metreye kadar yükselen Seine Nehri de şehirde hayatı olumsuz etkilemişti.

Fransa ulaşım ve meteoroloji yetkilileri, bundan sonra asıl buzlanma tehlikesine karşı sürücü ve vatandaşları uyardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin