Avrupa futbolunda taşlar yerinden oynuyor

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Yeni günün ilk saatlerinde Avrupa’da yeni bir ligin kurulduğu haberi düştü. Aslında bu günlerdir beklenen bir gelişmenin ete kemiğe bürünmüş haliydi. Adı Avrupa Süper Ligi olarak tanımlanan yeni ligin üyeleri kıtanın dev kulüpleri. Şimdilik 12 takım lige katılmaya ‘evet’ dedi. Avrupa futbolunun patronu UEFA ise Avrupa Süper Ligi’ne şiddetle karşı çıkıyor. Bir adım ötesine geçip yaptırım sopasını göstermekten çekinmiyor.

PROJENİN ARKASINDA JP MORGAN VAR

Dünyanın bir numaralı kulüp organizasyonu olarak gösterilen Şampiyonlar Ligi’nin 2024-25 sezonundan itibaren formatının değiştirilmesini isteyen kulüplerle UEFA arasında yaşanan görüş ayrılığı yeni bir ligin doğmasının yolunu açtı. Organizasyonun ticari hakları üzerinde daha fazla söz sahibi olmak isteyen kulüplerin talepleri UEFA tarafından kabul görmeyince Avrupa Süper Ligi resmen doğmuş oldu. Ligin kurucuları arasında, Avrupa’nın dev kulüpleri Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham yer alıyor. Bir anlamda Şampiyonlar Ligi’nin olmazsa olmazı takımlar bunlar. ABD’deki bankacılık devi JP Morgan tarafından finanse edilen projede ilk başkan ise Real Madrid’in patronu Florentino Perez oldu. Perez’in yardımcılığını Juventus Başkanı Andrea Agnelli ve Manchester United’ın sahibi Joel Glazer yapacak.

Avrupa Süper Ligi’nin başkanı seçilen Real Madrid Başkanı Perez ilk açıklamasını yaparken taraftarların isteklerine yanıt vereceklerini vurguladı: “Futbolun dünyadaki hakettiği yeri almasına her zaman yardımcı olacağız. Futbol tüm dünyada 4 milyardan fazla takipçisi olan dünyadaki tek küresel spor ve büyük kulüpler olarak, bizim sorumluluğumuz taraftarların isteklerine cevap vermektir.”

ÜÇ SABİT KULÜP DAHA ARANIYOR

Avrupa’nın 5 büyük liginden üçünün kulüpleri Avrupa Süper Ligi’nin kurucuları arasında yer alıyor. Alman ve Fransız takımları katılmayacaklarını deklare etti. Almanya’dan Bayern Münih’in, Fransa’dan PSG’nin olmadığı Avrupa Süper Ligi eksik kalacak. 12 takımın evet dediği lig için 3 takım daha aranıyor. Bayern Münih ve PSG’nin yanı sıra davet gönderilen Borussia Dortmun da olumsuz cevap verdi. Bayern ve Dortmund, diğer kulüpler zarar göreceği için yeni oluşuma katılmayı reddederken, PSG’nin sahibi Nasser Al-Khelaifi, Şampiyonlar Ligi’nin yayıncı kuruluşu beIN Sports’un da sahibi olduğu için yeni oluşuma karşı çıktı.

Avrupa Süper Ligi, 15 takım sabit, 5 takımın ise her sezon değişeceği bir formatta olacak. 10’ar takımdan iki grup oluşturulacak. 18 maçın oynanacağı turnuvada gruplarını ilk üç sırada bitiren takımlar çeyrek finale yükselecek. Dördüncü ve beşinci sıradaki takımlar ise çeyrek final için play-off oynayacak.

KULÜP BAŞINA 3,5 MİLYAR EURO

Şampiyonlar Ligi’ni dinamitleyecek olan Avrupa Süper Ligi katılımcı takımlara müthiş bir kaynak vaat ediyor. Lige evet diyen her bir takıma 3,5 milyar Euro ‘kabul ücreti’ ödenecek. Kulüp ekonomilerinin can çekiştiği pandemi döneminde, kasaya girecek bu rakam Avrupa futbolundaki eşitsizliği daha da derinleştirecek. Zaten liglerinde zirveye oynayan bu takımlar ile diğerleri arasında uçurum daha da büyüyecek. Bir anlamda şampiyonluğun tekelini almış olacaklar. Hem ligde hem de Avrupa Süper Ligi’nde rekabet aralarında olacak. Doğal olarak Şampiyonlar Ligi de ciddi kan kaybedecek. Kıtanın önde gelen 20 takımının oynayacağı maçları seyretmek daha cazip olacak. 32 takımlı Şampiyonlar Ligi, heyecan ve rekabeti Avrupa Süper Ligi’ne devretmiş olacak.

UEFA haklı gerekçelerle Avrupa Süper Ligi’ne karşı çıkıyor. Öncelikle bu kulüplerle diğerleri arasında güç farkı açılacak. Ve en önemlisi en prestijli turnuvası Şampiyonlar Ligi sıradanlaşacak. Avrupa futbolunun patronu UEFA yanına Avrupa Süper Ligi’nde mücadele edeceğini açıklayan 12 takımın bağlı olduğu federasyonları da alarak bir açıklama yaptı. UEFA, Avrupa Süper Ligi’ni durdurmak için harekete geçeceğini resmen duyurdu.

FUTBOLUN PATRONLARI ÖFKELİ

UEFA resmi internet sitesi üzerinden İngiltere Futbol Federasyonu ve Premier Lig, İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu ve La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A, Avrupa Süper Ligi ile ilgili ortak bir bildiri yayımlayıp ‘Artık yeter’ dedi. Bildiride şu cümleler yer aldı: “Avrupa Süper Ligi adında bir turnuva yaratılmaya çalışıldığını öğrendik. Bunun gerçekleşmesi halinde, bu komik projeyi durdurmak için ortak hareket edeceğiz. Adli ve sportif tüm önlemleri alacağız. Bu projede yer almayı reddeden Fransa ve Almanya kulüplerine teşekkür ederiz. Böyle bir projeye karşı savaşımızda bize katılmak isteyen futbolseverlere, politikacılara çağrıda bulunuyoruz. Azınlık bir grup sadece kendi çıkarlarını düşünmekte ısrar ediyor. Artık yeter!”

Yaptırım sopasını gösteren UEFA, organizasyonun oluşturulması halinde takımların hem liglerinde hem Avrupa’da hem de dünyada hiçbir resmi maça çıkamayacağını, ayrıca futbolcuların da milli takımlarında oynayamayacağını duyurdu.

Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunun resmen açıklanmasının ardından dünya futbolunun patronu FIFA’dan da bir açıklama geldi. UEFA’ya destek çıkılan açıklamada, “Uluslararası takvime ve değerlere karşı olan, Avrupa’da kopuk ve kapalı bir lig düşüncesine karşıyız. FIFA, her zaman dünya futbolunda birliktelikten yanadır,” dendi. Bazı kulüpler Dünya Kupası’na oyuncu göndermeme resti çekti. Real Madrid Başkanı Perez, “O halde kendi dünya kupamızı oynarız,” diyerek el yükseltti.

Avrupa futbolunu temelden sarsacak projenin akıbeti nasıl olacak, önümüzdeki günlerde göreceğiz. UEFA’nın sert açıklaması sonrası ortalık daha da karışacak. Yasal zeminde neler yapılabileceğini göreceğiz. Ancak futbolda taşların yerinden oynayacağı kesin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin