Avrupa Barolar Birliği ve 33 ülke barosundan ortak çağrı: Türkiye’deki avukatlara yönelik zulme son verin

Avrupa Barolar Birliği ve 33 ülkenin barosu 5 Nisan Türk Avukatlar Günü nedeniyle ortak bir açıklama yaptı. Türkiye’deki avukatların maruz kaldığı hukuksuzluklara dikkat çekilen açıklamada, son dönemde bin 546 avukatın yargılandığı, yaklaşık 600’ünün tutuklandığı ve 274 avukatın da ortalama 7 yıl süren hapis cezalarına çarptırıldığı açıklandı.

Baroların ortak çağrısında Türkiye’de avukatlara yönelik zulüm kınanırken AKP iktidarından avukatları derhal serbest bırakması istendi.

OHAL’e de vurgu yapılan açıklamada, “15 Temmuz 2016’daki başarısız darbenin ardından Türk Hükümeti OHAL ilan etti ve insan haklarını ile hukukun üstünlüğünü ciddi şekilde baltalayan bir dizi kararname çıkardı. Her ne kadar OHAL Temmuz 2018’de kaldırılmış olsa da, kararnamelerin çoğu sıradan yasalara entegre edildi.” dendi. Açıklamada OHAL kaldırılsa da avukatların yaşadığı zulmün ve tutuklamaların bitmediği anlatıldı.

Açıklamadaki satır başları şöyle;

‘Avukatlar mesleklerini yaptıkları için hedefte’

“Avukatlar, yalnızca mesleki faaliyetlerini gerçekleştirdikleri için hedefe alınıyor. Son bir örnek olarak, Mart 2019’da, Halk Hukuk Bürosu (HHB) çalışanı 18 avukat hapis cezalarına çarptırıldı.”

‘Hukuk mesleğinden bağımsızlık şart’

“Hukuk mesleğinin bağımsızlık şart. Avukatlar hukukun üstünlüğünü korumada önemli bir taraftır. Avukatlara hukuksuz müdahale Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır. İfade özgürlüğü hakkına sahiptir. Avukatlar sınırlar ne olursa olsun, kamu otoritesinin müdahalesi olmadan bilgi ve fikir vermelidir.

Açıklamanın sonunda “İmzacı kuruluşlar Türk Hükümeti’ni hukukun üstünlüğünü korumaya ve avukatlara yapılan zulme karşı hukuksuzlukları sona erdirmeye çağırıyor. İşlerini yaparken haksız yere tutuklanan tüm avukatlar derhal serbest bırakılmalıdır.”

AÇIKLAMANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN


İngiltere Barolar Birliği’nden Erdoğan’a mektup

İngiltere Barolar Birliği AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek, tutuklu avukatların derhal serbest bırakılmasını istedi. Birlikten yapılan açıklamada, “Türk makamlarını avukatları korumak ve Türkiye’deki hukukun üstünlüğünü korumak için derhal harekete geçmeleri yönünde çağrıda bulundukları bir mektup göndermiştir. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana, 275 Türk avukatı toplam 1800 yıl cezaya çarptırılmıştır. Daha birçok kişinin da yargılama bekliyor. “dendi. Türkiye’deki avukatların yaşadığı zulmün hukuk mesleğinin bağımsızlığını baltaladığı ve insan haklarının korunmasını tehlikeye soktuğu ifade edildi.


 

Fransa Barolar Birliği: Türkiye’deki zulmü durdurun

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Fransa Barolar Birliği de sosyal medya hesabından bir açıklama gerçekleştirdi. “Birçok örgütle, Türk hükümetinin hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi konusunda ve avukatlara yönelik zulmün sona erdirilmesi için ortak bir açıklama yaptık.” dendi.


Belçika Barolar Birliği: Avukatları bırakın

Belçika Avukatlar Birliği’de yaşananlarla ilgili sosyal medyada bir paylaşımda bulundu. Türkiye’de avukatlara yönelik baskının sonlandırılmasını istedi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin