Atina’da binlerce kişi, polis şiddetini protesto etti

Yunanistan’ın başkenti Atina’da polisin bir gence yönelik şiddet görüntülerinin sosyal medyadan yayılması üzerine yaklaşık 5 bin kişi polis şiddetini protesto etti. Polisin eylemcilere müdahale etmesi sonucu çıkan arbedede çok sayıda kişi yaralanırken polis 16 kişiyi gözaltına aldı.

Atina‘da polisin bir gence yönelik şiddet görüntülerinin sosyal medyadan yayılması, Yunanistan’da infial yarattı. Yunanistan’da binlerce kişi, polis şiddetini protesto etmek için sokaklara çıktı.

Sosyal medyada yayılan videoda polisin çığlık atarak yardım isteyen bir genci sert bir şekilde copladığı görülüyor. Çevredeki vatandaşların da sert tepki gösterdiği olay, kitlesel eylemlere dönüştü.

Salı günü düzenlenen ‘polis şiddetini protesto eylemlerine’ 5 binden fazla kişi katıldı. Polisin göstericiler üzerinde uyguladığı orantısız şiddeti protesto etmek isteyen eylemcilerle polis arasında sert çatışmalar yaşandı.

Atina’da gazetecilik yapan Savvas Karmaniolas’ın paylaştığı görüntülerde, polisin eylemcilere saldırısı net bir şekilde görünüyor.

GENCİ ÖLDÜRESİYE DÖVEN POLİS HAKKINDA SORUŞTURMA

BirGün gazetesinde yer alan haberde, polis teşkilatı düzenlenen eylemlerde ‘1 polisin ağır yaralandığını’ duyurdu.

Atina emniyeti tarafından, eylemcilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 16 kişinin gözaltına alındığı duyurulurken, savunmasız genci aralık biçimde coplayan polis hakkında da soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Başbakan Miçotakis polis şiddetinin artması ve eylemlerin daha da kitlesel hale gelmesinden sonra ‘eylemlerin son bulması gerektiğini’ savundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin