Atı alan Üsküdar’ı geçti: AKP Erdoğan’ın partiyi ‘şereflendirmesini’ bekliyor!

Tartışmalı kazanılan referandumun maddelerinden biri olan ‘partili Cumhurbaşkanı’ için AKP harekete geçti. AKP kurmayları referandum sonuçlarının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partiyle bağı kurulacağını ve daha sonra yapılacak kongreyle genel başkan unvanını yeniden alacağını belirtiyor. Erdoğan salı günleri grup toplantılarına katılacak. Cumhurbaşkanı, haftanın bir gününü de AKP Genel Merkezi’nde geçirecek. Erdoğan için AKP Genel Merkezi’nin 8. katı tekrar dizayn ediliyor.

Hürriyet’tin hablerine göre, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlayacağı tarihe baktığımız takdirde 27 veya 28 Nisan’da Sayın Cumhurbaşkanımıza AK Parti’yi şereflendirmesi için üyelik teklifi yaparız. Kendileri tarafından kabul gördüğü takdirde bizim için büyük bir şereftir” dedi.

Genel başkanlık için hızlı süreç

Erdoğan’ın, AK Parti’nin yeniden genel başkanı olabilmesi için parti kongresi toplanacak. Son Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında kongre sürecini başlatan AK Parti, isterse ilçe ve il kongrelerini hızla tamamlayarak olağan kongresini yapabilecek. Ancak bunun zaman alacağı hesabı yapılırsa, hızla imza toplanacak ve olağanüstü kongre de planlanabilecek. İki durumda da 2017 sonuna kadar sürecin tamamlanması bekleniyor.

8’inci kat yeniden hazırlanıyor

Bu işlemlerden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hem çalışma sistemi hem de çalışma mekanları değişecek. Erdoğan, genel başkan olduktan sonra partinin TBMM’de yapılan grup toplantılarına her salı günü başkanlık edecek ve haftalık konuşmalarına yeniden dönecek. TBMM’de kullanacağı yeni odası da son tadilatla hazır hale gelecek. Erdoğan, genel merkezdeki odasına da dönecek. AK Parti’nin 8’inci katı yeniden dizayn edilecek. Erdoğan’ın Beştepe’de birlikte çalıştığı özel kalemi ve danışmanları genel merkeze taşınacak. Bazı kadrolar, sürekli genel merkezde görev yapacak. Partinin MKYK ve MYK gibi düzenli çalışan kurullarını da Erdoğan yönetecek. Cumhurbaşkanı’nın, haftanın bir gününü genel merkezde geçireceği belirtiliyor.

Yardımcılar Saray’a

Planın ikinci ayağı, genel seçimden sonra uygulanacak. Saray, iki başkan yardımcısına göre dizayn edilecek. Cumhurbaşkanı’nın iki yardımcısı için makam hazırlanacak ve tüm kadroları buraya yerleşecek. Çankaya Köşkü işlevini yitirecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin