Atatürk’e hakaret iddiasıyla tutuklanan Süleyman Yeşilyurt tahliye edildi

“Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etme” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarını işlediği iddiasıyla hakkında dava açılan Süleyman Yeşilyurt’un ilk duruşmada tahliyesine karar verildi.

Yeşilyurt hakknıda bir televizyon programında Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “Atatürk’ün hatırasına hakaret etme” suçundan soruşturma başlatılmıştı. Yeşilyurt, 12 Mayıs’ta tutuklanmıştı.

Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Süleyman Yeşilyurt ile kızı olan avukatı Berrin Yeşilyurt katıldı.

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Süleyman Yeşilyurt, kendisinin tarih araştırmaları yaptığını, Mustafa Armağan ile 2011 yılında Osmanlı tarihi konusunda bilgiye sahip olduğu için tanıştırıldığını, siyasi görüşlerinin farklı olduğunu savundu.

“Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim”

“Zayıf halka” olarak kendisine dava açıldığını iddia eden Yeşilyurt, şunları aktardı:

“İddianamede yer alan ve program çözüm tutanağında yer alan konuşmaları Atatürk’e hakaret kastı ile yapmadım. Üslup ve yorum farklılığı kapsamında ele alınması gerekir. Yanlış anlaşıldıysam da Türk milletinden özür dilerim.

Programda benimle birlikte yer alan kişilerin beyanlarından beni nasıl sattıklarını anladım. Programa katıldığıma pişman oldum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Türk milletinden defalarca özür diliyorum. Bu programı yapan kişilerin huzurunuza gelmeyip benim getirilmemi adalet adına kabullenemiyorum. Beraatime karar verilmesini istiyorum.”

Yeşilyurt’un avukatı Berrin Yeşilyurt da 70 yaşında ve ciddi sağlık problemleri olan müvekkilinin tahliyesini istedi.

Mahkeme, sanık Süleyman Yeşilyurt’un savunmasının alınmış olması, dosya kapsamındaki mevcut delil durumu ve tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak, tahliyesine karar verdi.

Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İddianamede, sanık Yeşilyurt’un “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ile ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin